Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. marca 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Produkcia ropy v štátoch OPEC v marci vzrástla, ale len vďaka Iránu

Prieskum tiež odhalil, že Saudská Arábia, najväčší producent ropy v rámci OPEC, svoju ťažbu tento mesiac nezvýšila. To je ďalší zo signálov, že Rijád dodržuje februárovú predbežnú dohodu s Ruskom, Katarom a Venezuelou o zmrazená ťažby na januárovej úrovni. Veľkí producenti z členských aj nečlenských štátov OPEC sa týmto spôsobom snažia zastaviť pokles cien ropy, ktoré sa v januári prepadli na najnižšiu úroveň za 12 rokov. Ale po dohode o zmrazení ťažby ožili a vzrástli o takmer 50 %.

Katar pozval všetkých 13 členov OPEC aj producentov, ktorí nie sú členmi ropného kartelu, aby sa 17. apríla zúčastnili ďalšieho kola rokovaní v Doha. Ich cieľom je širšia dohoda o zmrazení ťažby, aby tak podporili rast cien ropy. Irán, ktorý sa po januárovom zrušení sankcií Západu snaží dohnať stratené príjmy z predaja ropy a zvyšuje produkciu, sa však neplánuje zúčastniť rokovaní v Doha. A ani Líbya na ne nepríde. Teherán naznačil, že sa zapojí do diskusie o zmrazení ťažby až po tom, keď jeho produkcia dosiahne 4 milióny barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne.

Najnovší prieskum pre Reuters ukázal, že produkcia ropy v rámci OPEC v marci vzrástla na 32,47 milióna barelov denne z 32,37 milióna barelov/deň vo februári. Na tomto náraste sa najviac podieľal práve Irán, ktorý podľa odhadov od decembra zvýšil svoju ťažbu o zhruba 230.000 barelov denne. Iránski predstavitelia dokonca tvrdia, že nárast ťažby v krajine bol ešte strmší.

Irak, ktorý zase vlani najviac zvýšil svoju produkciu spomedzi členov OPEC, v marci pre zmenu dosiahol nový rekord v ťažbe na ropných poliach na juhu krajiny. To mu pomohlo zmierniť vplyv zastavenia ťažby na severe krajiny na celkovú produkciu.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že aj v Angole produkcia ropy vzrástla, ale táto krajina nepatrí medzi kľúčových exportérov. Na druhej strane inde, napríklad v Spojených arabských emirátoch, sa začali údržbárske práce, čo viedlo k poklesu ťažby. Aj Nigéria znížila svoju produkciu, zatiaľ čo súčasná úroveň ťažby v Líbyi predstavuje len zlomok jej produkcie pred vypuknutím občianskej vojny.

Členovia OPEC vytrvalo zvyšovali svoju produkciu od novembra 2014, keď upustili od dovtedajšej politiky zníženia ťažby, aby podporili rast cien. Obávali sa totiž, že prídu o podiely na svetovom trhu po tom, ako americké spoločnosti vďaka nových technológiám začali produkovať viac ropy z nekonvenčných zdrojov. Členovia OPEC dúfajú, že po páde cien ropy na dlhoročné minimá sa finančne nákladnejšia ťažba z bridlíc prestane Američanom vyplácať.

Trhy sú však momentálne zaplavené ropou a ponuka vysoko prevyšuje dopyt. Prispelo k tomu aj vlaňajšie zvyšovanie produkcie v rámci OPEC. Predbežná dohoda o zmrazení ťažby je tak prvou ukážkou spolupráce kľúčových producentov, členov aj nečlenov OPEC, od roku 2001.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.