Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Pokles cien ropy donútil firmy odložiť ťažobné projekty za 200 mld. USD

Podľa denníka ropné a plynárenské podniky v dôsledku postupného poklesu cien ropy vo svete odložili na neskôr 46 veľkých projektov v celkovej hodnote asi 200 miliárd USD (180,86 miliardy eur). Medzi firmami, ktoré tak urobili, sú britská BP, nórsky koncern Statoil, americký Chevron, britsko-holandská spoločnosť Royal Dutch Shell či austrálska firma Woodside Petroleum.

Podľa Wood Mackenzie v prípade viac než polovice odložených projektov ide o také, kde sa rezervy ropy nachádzajú hlboko pod morským dnom. Náklady na ťažbu suroviny z týchto ložísk sú omnoho vyššie než z konvenčných ložísk a pri poklese cien komodity sa to firmám momentálne neopláca. Okrem iných ide o projekty v Mexickom zálive či pri západnom pobreží Afriky.

Z regiónov však prepad cien ropy a následný odklad projektov v oblasti ťažby ropy a plynu najviac postihol Kanadu. Na jej území boli pozastavené projekty počítajúce s prieskumom ložísk s rezervami približne 5,6 miliardy barelov ropy (1 barel = 159 litrov). Takmer vo všetkých prípadoch ide o takzvané ropné piesky.

V 2. polroku 2014 klesla cena ropy Brent zhruba zo 100 USD takmer na 45 USD za barel. Situáciu výrazne zhoršilo rozhodnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) neznížiť ťažobné kvóty. V tomto roku sa cena Brentu dostala najvyššie začiatkom mája, keď dosiahla necelých 69,6 USD/barel, v júli však opäť klesla pod 55 USD a dnes zaznamenala ďalší pokles pod 54 USD/barel.

(1 EUR = 1,1058 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.