Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC v decembri mierne znížil produkciu ropy, stále však presahuje kvótu

Ťažba v rámci štátov OPEC klesla v decembri o 122.000 barelov na 30,239 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov), čo znamená zníženie ťažby len o 0,4 %. Stanovená denná ťažobná kvóta krajín OPEC predstavuje 30 miliónov barelov ropy. K zníženiu prispeli najmä Saudská Arábia, Líbya a Spojené arabské emiráty. Na druhej strane napríklad Irak a Nigéria svoju produkciu zvýšili.

Saudská Arábia znížila ťažbu o 150.000 barelov približne na 9,5 milióna barelov denne. Bol to najväčší pokles produkcie v rámci štátov OPEC. Spojené arabské emiráty znížili ťažbu o 100.000 barelov na 2,7 milióna barelov/deň a pokles oznámila aj Líbya.

Naopak, produkcia ropy v Iraku, ktorý je druhým najväčším producentom v rámci OPEC, sa v decembri zvýšila o 150.000 barelov na 3,52 milióna barelov denne. To znamená najvyšší objem ťažby od roku 2000. Pod zvýšenie produkcie sa podpísala najmä dohoda irackej vlády so zástupcami poloautonómneho Kurdistanu o exporte ropy cez Turecko. Tento krok otvoril Iraku cestu k zvýšeniu dodávok ropy na medzinárodné trhy. Rast produkcie oznámila aj Nigéria, a to o 110.000 barelov na 2,08 milióna barelov/deň.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.