Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC chce podľa Ruska vytlačiť ropu z bridlíc z medzinárodného trhu

OPEC sa vo štvrtok (27. 11.) rozhodol ponechať ťažbu kartelu na úrovni 30 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) denne. To je prinajmenšom o 1 milióna barelov denne nad vlastnou prognózou kartelu týkajúcou sa dopytu po rope OPEC v roku 2015.

Ceny čierneho zlata reagovali na rozhodnutie pádom na viac než 4-ročné minimu. Severomorská ropa Brent v piatok (28. 11.) zlacnela o 2,43 USD alebo 3,3 % na 70,15 USD (56,20 eura) za barel. Americká ropa WTI v piatok oslabila v porovnaní so stredou (26. 11.) o 7,54 USD alebo 10 % a uzavrela na newyorskej komoditnej burze na úrovni 66,15 USD za barel. Vo štvrtok (27. 11.) sa v USA neobchodovalo pre sviatok (Deň vďakyvzdania).

Rusko je jedným z najväčších producentov ropy na svete, pričom na predaj ropy a plynu pripadá až polovica rozpočtu krajiny. Rusko by malo vyrovnaný rozpočet pri cene ropy na úrovni 100 USD za barel. Zlacnenie čierneho zlata má výrazný negatívny vplyv na ruskú ekonomiku, ktorá sa aj tak nachádza na pokraji recesie.

„Jedným z hlavných dôvodov poklesu cien podľa expertov je, že niektorí arabskí producenti sa snažia vytlačiť z medzinárodného trhu ropy z bridlíc,“ povedal Šuvalov. Dodal, že ak to je tak, potom Rusko nemôže nič urobiť pre podporu cien ropy a nemá význam, aby obmedzovalo vlastnú produkciu.

Boom ťažby ropy z bridlíc v USA, ktoré aktuálne produkujú najviac ropy od roku 1986, drasticky zmenil globálny trh s ropou a spôsobil pokles cien.

Očakáva sa, že ruská produkcia čierneho zlata zostane na úrovni nad 10 miliónov barelov denne.

(1 EUR = 1,2483 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.