Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Nepriaznivé ekonomické údaje z Číny znížili cenu Brentu na 2-ročné minimum

„Kľúčovým faktorom pre ceny ropy boli tentoraz jednoznačne informácie z Číny o vývoji priemyselnej produkcie,“ povedal analytik Ric Spooner zo spoločnosti CMC Markets v Sydney. „Tie totiž signalizujú ďalšiu možnú oblasť miernejšieho dopytu po rope,“ dodal.

Priemyselná produkcia v Číne v auguste síce zaznamenala rast, no ten bol najslabší za posledných šesť rokov. Priemyselná výroba sa v auguste zvýšila medziročne o 6,9 %. To je najpomalší rast od roku 2008, keď ekonomiku zasiahla svetová finančná kríza. Augustový rast bol výrazne pomalší aj v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. V júli sa priemyselná produkcia v Číne zvýšila medziročne o 9 %. Analytici očakávali spomalenie augustového rastu len na 8,8 %.

Cena ropy Brent s októbrovým kontraktom, ktorý dnes vyprší, klesla o 90 centov na 96,21 USD (74,40 eura) za barel (159 litrov). To je najnižšia hodnota od 2. júla 2012. Neskôr sa cena mierne zotavila a do 11.40 h SELČ dosiahla 96,83 USD/barel. Cena omnoho aktívnejšieho novembrového kontraktu klesla o 35 centov na 97,60 USD/barel.

Ešte výraznejší pokles zaznamenala cena americkej ľahkej ropy WTI. Tá v rámci elektronického obchodovania na burze v New Yorku klesla o 1,64 USD na 90,63 USD. Za minulý týždeň zaznamenala pokles o 1,1 %.

(1 EUR = 1,2931 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.