Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. mája 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Návrh na predaj polovice ropných rezerv USA skomplikuje OPEC situáciu

OPEC sa snaží znížením svojej produkcie dosiahnuť i pokles nadmerných zásob ropy v skladoch po celom svete a podporiť tak dopyt po rope na trhu aj strmší rast jej cien.

Biely dom v návrhu zákona o rozpočet žiada postupné rozpredanie polovice zo strategickej ropných rezerv (Strategic Petroleum Reserve, SPR) USA. Začať by sa malo v októbri 2018. Objem SPR je zhruba 688 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) a sú najväčšie na svete. Podľa návrhu by sa v priebehu 10 rokov mala polovica rezerv uvoľniť, čo predstavuje v priemere 95.000 barelov ropy denne alebo 1 % súčasného objemu jej ťažby v USA.

USA zverejnili tento plán krátko po návšteve prezidenta Trumpa v Saudskej Arábii, ktorá je v podstate lídrom OPEC.

Uvoľnenie ropných rezerv skomplikuje snahu OPEC o stabilizáciu trhu s ropou, pripomínajú analytici. Aj nárast ťažby z bridlíc v USA sťažuje ropnému kartelu jeho úsilie o výraznejšie zvýšenie cien ropy a redukciu skladových zásob.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.