Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Kroky Číny na podporu akciových trhov zvýšili ceny ropy

Čína prijala nové opatrenia na zabránenie masívnemu výpredaju akcií. Regulačný úrad najnovšie zakázal akcionárom, ktorí vo firmách vlastnia viac ako 5-% podiel, predaj akcií, a to na najbližších šesť mesiacov. Od tohto kroku si sľubuje zastavenie prepadu cien akcií, ktorý by podľa niektorých ekonómov mohol spôsobiť svetovej ekonomike obrovské škody.

Podľa analytikov ale ropný trh ovplyvňujú aj ďalšie faktory, medzi nimi napríklad pokračovanie rokovaní veľmocí a Iránu s cieľom dosiahnuť dohodu o iránskom jadrovom programe. Ak sa tak stane, Irán by sa mohol v plnej miere vrátiť na ropné trhy, čo by opäť zatlačilo na ceny ropy. K tomu sa pridalo prekvapujúce zvýšenie ropných zásob v USA za minulý týždeň, ako aj takmer rekordná produkcia v Rusku a štátoch Organizácie krajín vyvážajúcich ropu. Výraznejší rast cien komodity preto nepredpokladajú.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v auguste vzrástla do 6.11 h SELČ o 75 centov na 52,40 USD (47,53 eura) za barel (159 litrov). Napriek tomu je stále takmer o 8 % nižšia než na konci minulého týždňa.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent sa zvýšila o 70 centov na 57,75 USD za barel. V porovnaní s koncom minulého týždňa je cena Brentu nižšia o vyše 4 %.

(1 EUR = 1,1024 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.