Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

BP: Operácia „Static Kill“ na uzavretie ropného vrtu bola úspešná

„Tri a pol mesiaca po vypuknutí ropnej katastrofy sa podarilo docieliť požadovaný výsledok,“ oznámilo BP v Londýne s tým, že sa „dosiahol míľnik.“ Je to však iba prvý krok na definitívne zapečatenie ropného vrtu.

Podľa koncernu sa na vrte dosiahla „hydrostatická rovnováha“. Zhora natlačené bahno neutralizuje unikajúcu naftu tak, že nemôže uniknúť ďalšia. V druhom kroku sa do potrubia natlačí cement.

Nasledujúci týždeň sa má uzavrieť aj ropné ložisko v asi štvorkilometrovej hĺbke na morskom dne. Pri tejto operácii „Bottom Kill“ plánuje BP pumpovať do potrubia takisto bahno a cement cez vedľajší prístup, ktorý vŕtajú od mája.

Podľa informácií expertov vytieklo po havárii na ropnej plošine Deepwater Horizon v Mexickom zálive od 22. apríla dovedna 4,9 milióna barelov ropy – to je približne 666.400 ton. Ide o najhoršiu ekologickú katastrofu v histórii. Od 15. júla utesnili vrt provizórnym krytom.

Zdroj: DPA

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.