Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Japonská ekonomika ťaží z poklesu cien ropy, očakáva prínos do 50 mld. eur

„Ceny ropy dosahujú v súčasnosti zhruba polovicu svojich maxím. To výrazne znižuje naše výdavky a ekonomike by to mohlo priniesť okolo sedem biliónov jenov (49,71 miliardy eur),“ povedal Amari. Zároveň dodal, že klesajúce ceny ropy podporia aj rozvíjajúce sa ekonomiky, naopak, škody budú počítať krajiny, ktoré ropu produkujú.

Najnovšie údaje ministerstva, čo sa týka prínosu poklesu cien ropy pre japonskú ekonomiku, sú omnoho lepšie než koncom minulého roka. Vtedy ministerstvo odhadovalo prínos poklesu cien ropy vo svete pre japonské hospodárstvo na úrovni štyroch biliónov jenov. Pokles cien komodity ale pokračoval, čo pozitívny efekt zvyšovalo.

Japonsko nemá vlastné zdroje nerastných surovín, takže na zabezpečenie dodávok elektrickej energie bolo v minulosti odkázané na jadro. Po zemetrasení a prívalových vlnách cunami v roku 2011, ktoré spôsobili haváriu v jadrovej elektrárni Fukušima, však jadrové elektrárne odstavilo. Dnes musí dovážať až 90 % energetických surovín, najmä ropy a plynu.

(1 EUR = 140,81 JPY)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.