Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. novembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA varuje pred prebytkom ropy na svetovom trhu v roku 2017

IEA v správe konštatuje, že globálne dodávky ropy na svetový trh v októbri vzrástli o 800.000 barelov (1 barel = 159 litrov) denne na 97,9 milióna barelov/deň. Dôvodom bol rekordný objem ťažby v štátoch OPEC aj rastúca produkcia nečlenov kartelu: Ruska, Brazílie, Kanady a Kazachstanu.

IEA so sídlom v Paríži zároveň ponechala svoj odhad rastu dopytu po rope v roku 2016 bez zmeny a očakáva, že sa zvýši o 1,2 milióna barelov denne. Aj na budúci rok predpovedá nárast spotreby ropy o rovnaké číslo.

Členovia OPEC sa zídu 30. novembra vo Viedni na rokovaniach, na ktorých by mali dokončiť detaily predbežnej septembrovej dohody o znížení svojej produkcie na 32,5 až 33 miliónov barelov/deň. Ale niektorí členovia kartelu sa dožadujú výnimiek a nechcú znížiť produkciu, čo vyvoláva pochybnosti, či sa ropnému kartelu vôbec podarí dospieť k dohode.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.