Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA očakáva výrazné zvýšenie produkcie ropy v Iráne po zrušení sankcií

IEA odhaduje, že iránske ropné ložiská, ktoré v júli vyprodukovali okolo 2,87 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov), by mohli produkciu zvýšiť na 3,4 až 3,6 milióna barelov denne. K tomuto zvýšeniu by po zrušení sankcií mohlo dôjsť v priebehu niekoľkých mesiacov.

Iránsky minister ropného priemyslu Bidžán Zangané začiatkom mesiaca uviedol, že ihneď po zrušení sankcií počíta Teherán so zvýšením produkcie ropy až o 500.000 barelov denne. Do niekoľkých mesiacov by produkcia mohla vzrásť o milión barelov denne.

IEA sa však domnieva, že tempo rastu ťažby ropy bude miernejšie, než očakáva Teherán. Podľa organizácie krajina bude potrebovať obrovské investície na zvýšenie produkčnej kapacity. V tejto súvislosti Irán očakáva, že do roku 2020 priláka do projektov v oblasti ťažby ropy a plynu dostatok zahraničných spoločností, pričom hodnota predpokladaných projektov by mohla dosiahnuť takmer 200 miliárd USD (180,91 miliardy eur).

Irán sa v júli dohodol so šiestimi svetovými mocnosťami na obmedzení svojho jadrového programu výmenou za zrušenie sankcií. Sankcie sa však zrušia až po tom, ako Teherán splní všetky podmienky dohody. Navyše, dohodu musí ešte ratifikovať Kongres USA.

Predpokladá sa, že sankcie zostanú v platnosti minimálne do konca tohto roka. Niektorí analytici tvrdia, že nie je vylúčené ani to, že v platnosti budú ešte aj na konci 1. štvrťroka 2016.

(1 EUR = 1,1055 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.