Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ROPA: Firma Bašnefť zastavila vývoz ropy na Slovensko cez ropovod Družba

Exportné kvóty spoločnosti Bašnefť cez ropovod Družba do Maďarska a na Slovensko predstavovali na obdobie október až december tohto roka 525.000 ton. V októbri firma podľa obchodníkov ešte dodala 180.000 ton, čo bolo v súlade s exportným plánom.

Firma vyvážala ropu cez ropovod Družba ostatné štyri roky, pričom export zabezpečovala prostredníctvom firmy Normeston so sídlom na Belize. Od novembra však podľa zdrojov z ropného sektora Bašnefť dodávky cez Družbu na Slovensko a do Maďarska zastavil.

Obchodníci sú presvedčení, že zastavenie dodávok je dôsledkom zmien v obchodnej politike firmy, ktoré urobil nový vlastník Rosnefť. Ten minulý mesiac prevzal vo firme Bašnefť 50,1-% podiel, za ktorý zaplatil 330 miliárd rubľov (4,69 miliardy eur). Na rozdiel od firmy Bašnefť vedenie spoločnosti Rosnefť uprednostňuje priame zmluvy s koncovými užívateľmi.

Obchodníci sa okrem toho domnievajú, že Rosnefť presmeroval spomínanú ropu do prístavov, keďže obe firmy získali možnosť zvýšiť v mesiaci november objem nakládky ropy. Rosnefť sa k otázkam Reuters nevyjadril.

Jediným koncovým odberateľom v prípade ropy z Ruska pre Slovensko a Maďarsko je maďarská spoločnosť MOL. Okrem firmy Bašnefť však ropu na Slovensko a do Maďarska dodáva aj Russnefť, Lukoil a niekoľko menších firiem. MOL okrem toho dováža ropu cez chorvátsky prístav Omišalj.

Obchodníci nevidia za rozhodnutím zastaviť dodávku ropy cez ropovod Družba žiadne politické dôvody a sú presvedčení, že Maďarsko a Slovensko výpadok bez problémov vykompenzujú nákupom väčšieho objemu ropy od svojho hlavného dodávateľa. Tým je firma Lukoil.

(1 EUR = 70,4040 RUB)

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.