Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. januára 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Dovoz ropy do USA klesne v roku 2014 na 25-ročné minimum

Ministerstvo predpokladá, že čistý dovoz kvapalných palív, vrátane ropy a ropných produktov, klesne v roku 2014 asi na 6 mil. barelov denne, čo by bolo najmenej od roku 1987 a približne polovica v porovnaní s maximálnymi úrovňami vyše 12 mil. barelov denne počas rokov 2004 až 2007. Zníženie dovozu odráža prudký nárast produkcie v USA vďaka ťažbe z bridlíc.

Šéf American Petroleum Institute (API) Jack Gerard tvrdí, že USA sa nachádzajú v bode obratu, v rámci ktorého „sa preskupí energetická os smerom na západ a do našej vlastnej kontroly“. Pokles závislosti USA od ropy začne prinášať svoje ovocie v podobe zvýšenia odolnosti ekonomiky voči prudkému nárastu cien čierneho zlata a tvorby pracovných miest v ropnom priemysle.

Podľa amerického ministerstva energetiky zvýšenie produkcie v USA bude tlačiť na zníženie cien ropy. Očakáva, že cena ropy Brent, ktorá vlani predstavovala v priemere 112 USD (85,78 eura) za barel, v roku 2014 klesne na 99 USD za barel. Cena americkej ropy WTI by sa mala znížiť z 94 na 91 USD za barel.

Produkcia ropy v USA klesla v roku 2008 na minimum 5 mil. barelov denne. Predpokladá sa, že vlani dosiahla 6,43 mil. barelov denne a v roku 2014 by mala vzrásť až takmer na 8 mil. barelov denne.

Zároveň poklesla spotreba. V roku 2007 sa v USA spotrebovalo 20,7 mil. barelov kvapalných palív denne. Podľa odhadu ministerstva to vlani bolo len 18,7 mil. barelov denne. V najbližších rokoch by spotreba mala pomaly opäť rásť, ale USA aj v roku 2014 spotrebujú menej ropy než v roku 2011.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.