Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Doterajšia stratégia OPEC o udržiavaní stabilnej produkcie nefunguje

Toto vyhlásenie naznačuje, aké problémy spôsobujú nízke ceny ropy menším producentom a tiež Iránu, ktorý čelí sankciám Západu a nemôže vyvážať komoditu na tamojšie trhy.

Ceny ropy sa od júna minulého roka, keď sa pohybovali okolo úrovne 115 USD (108,80 eura) za barel (1 barel = 159 litrov), prepadli o zhruba 50 %. Dôvodom bol rozmach ťažby z bridlíc v USA, kde vďaka tomu vzrástla produkcia komodity vlani na najvyššiu úroveň za 30 rokov. Svetový trh je tak nadmerne zásobovaný ropou a ponuka vysoko prevyšuje dopyt, čo tlačí cenu komodity smerom nadol.

Veľkí členovia OPEC, predovšetkým Saudská Arábia, však odmietli znížiť objem ťažby, aby tak podporili ceny ropy, pre obavy, že prídu o časť podielu na svetovom trhu.

Irán, ktorý po dosiahnutí rámcového dohovoru so Západom o svojom jadrovom programe teraz čaká na zmiernenie sankcií, tvrdí, že stratégia OPEC nezaberá.

Práve Irán patrí k tým členom ropného kartelu, ktorí už vlani v novembri požadovali zníženie ťažobných kvót. Ale ostatní členovia, ktorí sa podieľajú viac ako 50 % na celkovej produkcii OPEC, odmietajú zredukovať ťažbu, ak to neurobia aj štáty, ktoré nie sú členmi OPEC.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent klesla v januári na takmer šesťročné minimum 45 USD za barel a tento týždeň uzavrela obchodovanie pri cene 57,87 USD/barel.

OPEC, ktorý dodáva na trh približne tretinu z globálnej spotreby ropy, sa bude musieť onedlho vyrovnať s novou skutočnosťou – zvýšením iránskej produkcie komodity po zrušení sankcií.

To povedie k ešte väčšej nerovnováhe medzi ponukou a dopytom. No aj napriek tomu veľkí členovia ropného kartelu nenaznačili žiadnu ochotu znížiť svoju produkciu. Naopak, Saudská Arábia len pár dní po dosiahnutí rámcovej dohody medzi západnými mocnosťami a Iránom ešte zvýšila svoju ťažbu.

Irán je druhým najväčším producentom čierneho zlata v rámci OPEC, po Saudskej Arábii. Teherán dúfa, že po dosiahnutí konečnej dohody a zmiernení sankcií bude môcť zvýšiť svoju produkciu o 1 milión barelov ropy denne. Momentálne arabská krajina vyprodukuje zhruba 1,1 milióna barelov/deň, čo je polovica z jej produkcie pred rokom 2012, teda pred vyhlásením sankcií.

(1 EUR = 1,0570 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.