Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Členovia OPEC nemajú v úmysle znížiť ťažbu komodity, aby zvýšili jej cenu

Dnes na začiatku pravidelného polročného stretnutia členov OPEC vo Viedni povedal iracký minister ropného priemyslu Adil Abd al Mahdi, že OPEC nie je jediný zodpovedný za to, aby sa obmedzením ťažby ropy dosiahol rast jej ceny. „Za to by nemal platiť len OPEC samotný,“ povedal minister. Iné krajiny by v tom prípade zvýšili svoju ťažbu.

Kým spotrebitelia a priemysel majú z nízkej ceny úžitok, mnohé ropné štáty a surovinový sektor sa dostávajú pod tlak. „Sme si istí, že sa trh zreguluje sám,“ uviedol minister ropného priemyslu Spojených arabských emirátov Suhail Mohamed al Masroui.

Ceny ropy sú teraz mimoriadne nízke a približujú sa úrovni počas hospodárskej krízy v rokoch 2008 a 2009. Ich prepad, tak ako pred rokmi, súvisí s veľkou prevahou ponuky nad dopytom.

Dvanásťčlenný kartel OPEC si dal limit ťažiť denne 30 miliónov barelov (barel = 159 litrov). V súčasnosti je jeho denný výkon podstatne vyšší. Touto ťažbou sa kartel bráni konkurencii nečlenov organizácie, napríklad USA.

Ďalším členom OPEC má byť znovu Indonézia.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.