Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ceny ropy za týždeň vzrástli, pričom rast dosiahol niekoľkoročné maximum

Trh s ropou na jednej strane reaguje na eskaláciu bojov v Jemene, na druhej na informácie o produkcii ropy a vývoji ropných zásob v Spojených štátoch. Jemen síce nepatrí k významným producentom komodity, avšak trhy sa obávajú, že boje by mohli ovplyvniť vývoz ropy z iných krajín, napríklad zo Saudskej Arábie.

Okrem toho ceny komodity posunuli počas posledného týždňa nahor informácie z USA, že zásoby ropy za predchádzajúci týždeň vzrástli najslabším tempom od začiatku tohto roka. K tomu sa pridali správy, že za posledné tri týždne sa týždňová produkcia ropy v USA znížila už druhýkrát.

To viedlo k takmer 10-% týždňovému rastu cien Brentu, čo bol najvýraznejší rast za 5,5 roka. V prípade americkej WTI týždňový rast dosiahol takmer 8 %, najviac za vyše štyri roky.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni klesla na záver piatkového obchodovania o 53 centov a obchodovanie uzatvorila na úrovni 63,45 USD (58,67 eura) za barel (159 litrov), pričom počas dňa sa pohybovala od 62,95 do 64,50 USD/barel. Len deň predtým dosiahla svoje tohtoročné maximum 64,95 USD/barel.

Čo sa týka týždňového vývoja, cena Brentu zaznamenala rast druhý týždeň po sebe, pričom rast dosiahol 9,6 %. To bolo najvýraznejšie tempo rastu za týždeň od polovice októbra 2009, keď predstavoval 9,9 %.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v máji (kontrakt vyprší 21. apríla) klesla na záver piatkového obchodovania o 97 centov a obchodovanie uzatvorila na úrovni 55,74 USD za barel. Podobne ako Brent aj WTI dosiahla najvyššiu cenu v tomto roku vo štvrtok, keď zaznamenala 57,42 USD/barel.

Za celý týždeň však cena WTI evidovala opäť rast, už piaty týždeň po sebe. Navyše, rast predstavoval 7,9 %, čo bolo najvyššie tempo rastu od konca februára 2011, keď dosiahol 13,5 %.

(1 EUR = 1,0814 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.