Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. januára 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ceny ropy výrazne vzrástli, cena Brentu vyskočila nad 32 USD za barel

K výraznému obratu prispeli zvýšené očakávania trhov, že producenti z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ako aj z nečlenských štátov sa nakoniec dohodnú na znížení ťažby s cieľom zmierniť nadmerné zásoby komodity vo svete.

Štáty z OPEC znovu vyzvali konkurenčných producentov ropy mimo kartelu, aby pristúpili na koordinované obmedzenie ťažby, no Rusko, ktoré je považované v tomto smere za rozhodujúceho hráča, zatiaľ takýto postup odmietalo. Dnes ale iracký minister ropného priemyslu Ádel Abdul Mahdí povedal, že v súvislosti s takouto dohodou „zaznamenal určitú flexibilitu“.

Ropné trhy zareagovali výrazným rastom a po poklese na začiatku dňa pod 30 USD za barel sa ceny ropy v krátkom čase vrátili nad túto hranicu. V tomto trende pokračovali naďalej a okolo 18.30 h SEČ vzrástla cena Brentu s marcovým kontraktom o 1,63 USD na 32,13 USD (29,65 eura) za barel. Ešte 20. januára zaznamenala cena Brentu pokles na 27,10 USD/barel, čo bola najnižšia hodnota od novembra 2003.

O vyše 1,5 USD vzrástla aj cena americkej ľahkej ropy WTI. Dosiahla 31,85 USD za barel, čo znamená rast o 1,51 USD.

(1 EUR = 1,0837 USD)

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.