Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. marca 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ropa začne rásť, keď sa pomer medzi ťažbou a dopytom otočí

Zničila ich saudskoarabská politika nízkej ceny ropy. Jej vedľajším efektom je aj skutočnosť, že prudkým poklesom príjmov trpia na celom svete aj tradičné ropné koncerny a ropné štáty.

Celkové príjmy ropného priemyslu klesli vlani o 35,8 % na 313,7 miliardy eur. Prevádzkový zisk dosiahol len 3,7 miliardy eur. Ak sa však prihliadne na mimoriadne odpisy, potom bol schodok odvetia 20 miliárd eur.

Saudskoarabský triumf nad Spojenými štátmi stál veľmi veľa. Experti pochybujú, či bol hodný jeho ceny. Americký frackingový priemysel klesol na dno, ale Saudi svoje ciele v zásade nedosiahli. Cena ropy už síce neklesá, ale zostáva na pomerne nízkej úrovni.

Ropné zásobníky a tankery sú plné. A zostanú také, pokiaľ sa súčasná cena komodity neprejaví na americkej produkcii. To bude ešte nejaký čas trvať. A keď sa toto obdobie prekoná a cena barelu (159 litrov) vzrastie na 50 USD (45,19 eura), Američania budú vtedy prví, ktorí sa dajú do pohybu.

Americká infraštruktúra je na úrovni a frackingové firmy sú pripravené na to, že ich životnosť je krátka. Na rozdiel od Saudskej Arábie sú pripravené, že vŕtať budú iba obmedzený čas a keď to nepôjde, môžu skončiť. Keď to však pôjde, bude ich opäť pribúdať.

V americkom frackingovom priemysle došlo už k štyrom cyklom vzostupu a poklesu. Keď neboli preň vhodné podmienky, dochádzalo k útlmu, ale keď sa situácia zlepšila, prebudili sa k činorodosti skôr, než všetci ostatní vo svete.

Všeobecne sa kladie otázka, kedy cena ropy začne rásť. Nečlenovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) ako USA a Nórsko, budú tento rok ťažiť denne o jeden miliónov barelov suroviny menej než vlani. Ak neznížia ťažbu aj členovia OPEC, prebytok komodity na svetovom trhu zostane. V súčasnosti sa jej dostáva na trh denne o 1,8 milióna barelov viac, než dosahuje jej spotreba.

Až keď sa tento pomer obráti, cena ropy začne stúpať.

(1 EUR = 1,1064 USD)

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.