Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Cena barelu WTI klesla na 57,81 USD

Barel WTI je teraz v New Yorku o 46 % lacnejší v porovnaní s jeho najvyššou tohtoročnou cenou 107,26 USD, ktorú dosiahol v júni.

Barel severomorskej ropnej zmesi Brent, od ktorej sa na svetovom trhu odvodzujú ceny ostatných druhov komodity, zlacnel v piatok v Londýne o 77 centov na 61,85 USD.

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) uviedla na sklonku týždňa v pravidelnej mesačnej správe, že denný dopyt ropy v nasledujúcom roku vzrastie v porovnaní s končiacim sa rokom o 900.000 barelov na 93,3 milióna barelov. Svoju minulú prognózu dennej spotreby v roku 2015 znížila o 230.000 barelov denne. Pokles spotreby odôvodnila tým, že obnovenie konjunktúry nebude také silné, ako pred časom odhadovala.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v stredu (10.12.) informovala, že denné dodávky komodity na svetový trh dosiahnu v nasledujúcom roku 28,9 milióna barelov a budú denne o 1,1 milióna nižšie, než doteraz predpokladala.

IEA uviedla, že súčasný previs ponuky ropy na globálnom trhu súvisí s jej niekoľkoročnou vysokou cenou. Ropné spoločnosti sprístupnili nové polia komodity, ktorá sa teraz dostáva na trh. Spojené štáty od roku 2008 zvýšili dennú ťažbu ropy o 3,5 milióna barelov. Ich vzostup ťažby bol vyšší ako rast dennej ťažby v rovnakom období všetkých členov OPEC s výnimkou Saudskej Arábie.

Agentúra tlmila očakávania, že pokles ceny ropy bude automatickým stimulom pre rast svetovej ekonomiky.

(1 EUR = 1,2450 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.