Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ROPA: Británia má pod dnom Severného mora ešte 25 miliárd boe

Pod dnom britskej časti Severného mora sa začiatkom 60. rokov minulého storočia, keď sa tam začala ťažba, nachádzalo okolo 35 miliárd boe. Surovina, ktorá ešte zostáva v ložiskách, sa dá získať len veľmi ťažko. Treba použiť nákladnejšie technologické zariadenia. Už teraz je jej ťažba zisková len minimálne, povedal Jim Hannon, zakladateľ konzultačnej skupiny.

Hannon žiada vládu, aby ropnému priemyslu, ktorý ťaží v Severnom mori, poskytla daňové úľavy. Banky by mu mali poskytovať viac úverov.

Kým v roku 1999 ťažili spoločnosti na sever od Britských ostrovov 4,5 milióna boe denne, teraz je ťažba 2,35 milióna a vlani dosiahla 2,48 milióna boe denne. Viaceré ľahko dostupné ložiská sú už vyčerpané. Do roku 2020 by mala klesnúť na 1,5 milióna boe denne v prípade, ak ťažba v sektore dovtedy zostane investične zaujímavou.

Spoločnosti teraz investujú v britskom sektore Severného mora ročne 17 miliárd USD (12,27 miliardy eur) do sprístupnenia ložísk suroviny a jej dopravy na pevninu. Mali by však investovať o 5 miliárd USD viac, lebo staré potrubia sú už silno skorodované a technicky prekonané sú aj ďalšie infraštruktúrne zariadenia.

Podniky, ktoré ťažia ropu, platia zo zisku 50-% daň. Z toho je 30 % riadna daň a 20 % špeciálna daň. Musia však ťažiť čoraz viac takzvanej ťažkej ropy. Nie je dosť tekutá, aby tiekla ľahko. Na jej získanie treba v podzemí vyvinúť väčší tlak a vyššiu teplotu. Daňové úľavy by zatraktívnili ťažbu aj z ložísk, ktoré sa nachádzajú pod tvrdými horninami. Menšie úľavy by umožnili získať ďalších 300 až 700 miliónov boe.

Ak vláda pomôže ropným spoločnostiam, Británia bude získavať ropu a plyn zo severného mora ešte 25 až 30 rokov, ak sa nič na jej prístupe nezmení, posledný boe sa vyťaží asi o 10 rokov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,3857 USD)

1 jns ed

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.