Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Argentína začala súdne konanie proti firmám ťažiacim pri Falklandoch

Ide o firmy Falkland Oil and Gas, Premier Oil, Rockhopper, Edison International a Noble Energy. Podľa Filmusa spoločnosti „sa dopustili nezákonných aktivít, nakoľko svoju činnosť vyvíjajú na argentínskom území“. Ako povedal, „chce dať šéfom dotknutých firiem, ako aj britskej verejnosti jasne najavo, že Argentína využije národné aj medzinárodné zákony, aby zabránila týmto krajinám odčerpávať prírodné bohatstvo, ktoré patrí 40 miliónom argentínskych občanov“.

Podľa neho je oblasť, v ktorej sa ťaží, „práve tak argentínska ako centrum Buenos Aires“ a dodal, že „ani Británia, ani žiadny iný štát by nedovolil vstup na svoje územie a ťažbu svojho nerastného bohatstva“.

V reakcii na tieto kroky britský minister zahraničných vecí Philip Hammond obvinil Argentínu „z nehoráznej šikany“. Podľa neho „majú obyvatelia ostrovov právo na rozvoj vlastných ekonomických zdrojov a Argentína by sa mala začať správať ako zodpovedný člen medzinárodného spoločenstva“. Podobne reagovala aj vláda Falklandských ostrovov. Ako uviedla, majú právo na vlastné ekonomické rozhodnutia a v rámci nich aj na rozvoj ťažobného priemyslu.

Veľké šance na úspech nedávajú argentínskej vláde ani analytici. „Argentína prehrá,“ povedal pre BBC Malcolm Bracken z maklérskej spoločnosti Redmayne Bentley. „Táto oblasť nespadá pod jej jurisdikciu, OSN urovnala túto kauzu v roku 1992,“ uviedol s tým, že predstavitelia Argentíny si iba podrážajú nohy.

„Tým, čo robia, dávajú v skutočnosti všetky výhody, ktoré mohli mať z ropného boomu v južnom Atlantiku, Čile,“ dodal Bracken. Podľa neho prieskum a ťažba ropy si vyžadujú rozsiahlu logistickú podporu, ktorá na samotných Falklandoch chýba. Tú im mohla ponúknuť Argentína, teraz to bude podľa Brackena práve Čile.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.