Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. novembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rokovania s Gazpromom o úprave zmluvy stále pokračujú

Dlhodobú zmluvu o dodávkach zemného plynu medzi ruským Gazpromom a Slovenským plynárenským priemyslom (SPP) sa stále nepodarilo zrevidovať. O úprave zmluvy obaja akcionári slovenského dominantného dodávateľa plynu stále s ruským gigantom rokujú. „Podobne ako ďalšie európske energetické spoločnosti aj SPP rokuje so spoločnosťou Gazprom Export o úprave dlhodobého kontraktu. Momentálne nie sú tieto rokovania ešte uzavreté,“ povedal hovorca SPP Peter Bednár.

Kedy by sa rokovania mali ukončiť, nechcela žiadna zo zainteresovaných strán konkretizovať. Slovenskí plynári však veria v ich úspešný koniec. „Podľa doterajšieho vývoja rokovaní o úpravách parametrov kontraktu na dodávku plynu veríme v ich priaznivý výsledok. Môžeme konštatovať, že zatiaľ obe strany postupujú pri rokovaniach konštruktívne,“ dodal Bednár. Viac z rokovaní nechceli plynári prezradiť. „K priebehu rokovaní sa na základe dohody oboch zmluvných partnerov nebudeme vyjadrovať,“ uzavrel.

SPP chce upraviť v zmluve o dodávkach plynu najmä parametre týkajúce sa nákupnej ceny plynu, keďže tá je vyššia, než za akú sa v súčasnosti predáva plyn na spotových trhoch. Výsledky rokovaní budú dôležité najmä pre štát, ktorý aktuálne drží v SPP 51-percentný podiel a od budúceho roka by chcel prevziať celý 100-percentný podiel samotnej matky. Na prevzatí zvyšného 49-percentného podielu SPP sa štát dohodol s novým minoritným akcionárom, spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH). Vláda chce prevziať celú materskú spoločnosť SPP aj napriek tomu, že pri predaji plynu domácnostiam v súčasnosti vytvára firma stratu. Štát sa totiž rozhodol ovládnuť cenotvorbu v najväčšom dodávateľovi plynu na Slovensku. Práve novovyrokované podmienky v zmluve s Gazpromom by mali túto stratu eliminovať.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom tohto roka 49-percentný podiel SPP za 2,6 mld. eur. Predávajúci boli francúzska spoločnosť GDF Suez a nemecká E.ON Ruhrgas. V dcérskych spoločnostiach SPP, a to v SPP-distribúcia a Eustream, zostávajú podiely nezmenené. EPH tak bude naďalej kontrolovať 49-percentný podiel v spomínaných dcérach. Štát v nich bude držať majoritný podiel, ale bez manažérskej kontroly.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.