Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. júna 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rokovania Ruska, Ukrajiny a EÚ o spore za plyn obnovia v pondelok 9. júna

„Nasledujúce kolo trojstranných rokovaní sa uskutoční zajtra večer v Bruseli,“ povedala hovorkyňa. Na rozhovoroch sa zúčastnia ruský minister energetiky Alexander Novak, jeho ukrajinský náprotivok Jurij Prodan a komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger.

Minulý týždeň rokovali separátne v Berlíne zástupcovia ruského plynárenského koncernu Gazprom a ukrajinskej spoločnosti Naftogaz, aby sa pokúsili urovnať spor, ktorý by mohol viesť k opätovnému ohrozeniu dodávok plynu do Európy. Ukrajina a Rusko sa znovu nevedia dohodnúť na cene, ktorú by mal Naftogaz za dovoz ruského plynu platiť.

Gazprom od 1. apríla zvýšil cenu Ukrajincom z 268,50 USD (196,82 eura) za 1000 kubických metrov (m3) plynu na 485 USD/1000 m3. Kyjev však túto sumu, ktorá je najvyššia v celej Európe, odmieta platiť. K prudkému zvýšeniu došlo potom, ako na Ukrajine koncom februára zosadili proruského prezidenta Viktora Janukovyča, čo bol dôsledok niekoľko mesiacov trvajúcich nepokojov, ktoré vypukli potom, ako bývalá ukrajinská vláda nepodpísala v novembri asociačnú dohodu s Európskou úniou.

Ukrajina doteraz zaplatila Gazpromu za mesiace február a marec, kde cena nebola sporná. Doplatiť ešte musí mesiace z konca minulého roka a dlhuje aj za dodávky za apríl a máj, keď si už Gazprom účtoval vysokú cenu 485 USD/1000 m3. Kyjev musí dlh urovnať do 10. júna, inak Gazprom hrozí zastavením dodávok plynu. To by však skomplikovalo aj vývoz suroviny do Európy, keďže Ukrajina je kľúčovou tranzitnou krajinou pre dodávky plynu do Európskej únie.

Ako však koncom tohto týždňa povedal ruský prezident Vladimir Putin po rozhovoroch s novým ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom, Gazprom a Naftogaz „sú blízko k dosiahnutiu konečnej dohody“.

(1 EUR = 1,3642 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.