Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovody s ventilmi. Foto: SITA/AP Photo/Sergei Chuzavkov
25. októbra 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Rokovania o energetike medzi EÚ a Ruskom narazili na problémy

Podľa Šmatka sa obe strany nedokázali zhodnúť v otázke tzv. tretieho energetického balíčka EÚ. Ten formuluje pravidlá pre trh s energiami a okrem iného vyžaduje, aby dodávatelia plynu predali svoju distribučnú infraštruktúru, nakoľko nesmú byť jej majiteľmi.

„Rokovania s Európskou komisiou o treťom energetickom balíčku uviazli na mŕtvom bode,“ povedal Šmatko, ktorého citovala agentúra Reuters. Pri rozhovoroch sa podľa neho adekvátnym spôsobom nebrali do úvahy záujmy Ruska ako kľúčového dodávateľa energií do krajín Európskej únie.

Európska únia kryje svoju každoročnú spotrebu plynu približne z jednej štvrtiny dovozom z Ruska. Dodávky suroviny do EÚ zabezpečuje ruský monopolný vývozca plynu Gazprom, ktorý má voči tretiemu energetickému balíčku výhrady. Podnik sa totiž snaží preniknúť do oblasti distribúcie a marketingu.

Ruský minister na energetickej konferencii v Moskve poznamenal, že „všetky záväzky, ktoré má Ruská federácia a ruské firmy v oblasti dodávok energií podľa dlhodobých zmlúv, budú bez pochýb plnené,“ dodal.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.