Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Rokovania delegácií ohľadom rozsudku o SVDGN sa stále neskončili

Vedúcim vládnej delegácie poverenej rokovaním s maďarskou stranou je práve splnomocnenec Fialík. „Tieto rokovania získali za posledné roky novú dynamiku a obe strany majú reálnu snahu dospieť k spoločnému vzájomne výhodnému riešeniu,“ skonštatovala hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Splnomocnenci a zároveň vedúci vládnych delegácií Slovenskej republiky a Maďarska v súčasnosti rokujú o budúcej dohode, ktorej právny rámec a technické špecifikácie sa pripravujú v rámci spoločných slovensko-maďarských pracovných skupín, priblížila Ducká.

Dôležitou súčasťou vládnej delegácie je podľa hovorkyne rezortu dopravy aj splnomocnenec vlády SR v konaní pred MSD v Haagu vo veci Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros Metod Špaček. Ten je zároveň aj vedúcim právnej pracovnej skupiny. Riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Igor Skoček vysvetlil, že Špaček vykonáva stále aj úlohy zástupcu SR v konaní pred Medzinárodným súdnym dvorom.

„Vzhľadom na to, že rozsudok MSD z 25. septembra 1997 je konečný a právne uzavrel spor medzi Slovenskom a Maďarskom, pred MSD už neprebieha aktívne konanie,“ objasnil Skoček. Úlohou zástupcu je informovať MSD o prebiehajúcich rokovaniach o implementácii rozsudku a vykonávať kroky vedúce k definitívnemu procedurálnemu uzavretiu konania pred týmto súdnym dvorom.

Úlohou splnomocnenca vlády SR pre výstavbu a prevádzku SVDGN Stanislava Fialíka je taktiež zabezpečenie monitoringu prírodného prostredia podľa Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a Maďarskej republiky o niektorých dočasných opatreniach a prietokoch do Dunaja a Mošonského ramena Dunaja z roku 1995.

„Do dnešného dňa boli všetky povinnosti slovenskej strany vyplývajúce z tejto dohody splnené,“ ozrejmila hovorkyňa ministerstva dopravy Ducká s tým, že predmetný monitoring je dlhodobo významnou investíciou v súvislosti s obhajobou VD Gabčíkovo.

Medzinárodný súdny dvor v holandskom Haagu vyniesol 25. septembra 1997 rozsudok v spore medzi Maďarskou republikou a Slovenskou republikou o výstavbe a využívaní SVDGN. Potvrdil platnosť zmluvy z roku 1977, nástupníctvo SR po Českej a Slovenskej Federatívnej Republike a vyhlásil vybudovanie náhradného riešenia (stupňa Čunovo) za oprávnené.

Súd rozhodol, že obe strany v záujme zosúladenia ekonomického rozvoja s ochranou životného prostredia by mali spolu opätovne preskúmať účinky využívania elektrárne Gabčíkovo na životné prostredie. Osobitne mali nájsť uspokojivé riešenie, čo sa týka objemu vody vstupujúceho do starého koryta Dunaja a do ramien situovaných na obidvoch brehoch rieky.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.