Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júna 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rok 2050: Štvrtina elektriny môže pochádzať z jadra

Jadrová energia je zrelá a nízko-uhlíková technológia, pripravená na rýchle rozširovanie v nasledujúcich dekádach. Aj takto by sa dala zhrnúť Technologická mapa jadrovej energetiky, ktorú vypracovala IEA spoločne Agentúrou pre jadrovú energiu. Správa zároveň konštatuje, že pre dosiahnutie ambiciózneho cieľa z krátkodobého hľadiska nie sú potrebné žiadne výrazné technologické pokroky.

„Jadrová energia je jednou z kľúčových nízko-uhlíkových technológií, ktorá spolu s energetickou efektívnosťou, obnoviteľnými zdrojmi energie a zachytávaním a uskladňovaním uhlíka, môže prispieť k „dekarbonizácii“ elektrických dodávok do roku 2050,“ vyhlásil výkonný riaditeľ IEA Nobuo Tanaka. Cieľom technologickej mapy IEA je do roku 2050 znížiť emisie CO2 o 50%.

Podľa správy si strojnásobenie už existujúcich kapacít bude vyžadovať najmä investície na výstavbu nových jadrových elektrárni. V niektorých krajinách bude podľa IEA potrebné prijať podporné opatrenia vo forme garantovaných  pôžičiek. Príkladom je aj USA kde vláda odsúhlasila pre jadrový sektor záručný balík o hodnote 50 mld. dolárov. „Jadrovú renesanciu“ v súčasnosti zažívajú aj iné štáty, pričom jedným z hlavných dôvodov sú práve záväzky krajín znížiť emisie CO2.

Okrem investícií je dôležitá aj otázka politickej a verejnej podpory pre jadrovú energiu. Podľa technologickej mapy by mali vlády a jadrový priemysel venovať primárnu pozornosť riešeniu problému likvidácie jadrového odpadu.

Ak si chce jadro udržať svoju konkurencieschopnosť aj v dlhodobom horizonte, rozvoj reaktorových a palivových cyklov je nevyhnutný. Vylepšené technológie sú podľa správy nielen zárukou ekonomických ziskov, ale aj bezpečnosti a spoľahlivosti.

V súčasnosti jadrové elektrárne pokrývajú približne 14% dopytu po elektrickej energii. Ak by sa mal dosiahnuť cieľ technologickej mapy, t.j. 50% redukcia CO2 emisií, podiel jadra sa musí zvýšiť na 24%.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.