Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. decembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Rok 2014 v znamení pozitívnych zmien

Rok 2013 sa pomaly chýli ku koncu. Ako ho hodnotíte  a čo priniesol vašej spoločnosti?

Ku koncu roka každá spoločnosť bilancuje realizované aktivity a hodnotí svoju efektivitu. Ja môžem spokojne konštatovať, že tento rok sme naše obchodné plány splnili a v niektorých oblastiach dokonca prekročili. Pri tejto príležitosti by som rád poďakoval všetkým našim zákazníkom a špeciálne tým, ktorí nám zverili do rúk aj druhú komoditu plyn. Vyše 40 000 plynových zákazníkov po roku a pol pôsobenia na plynovom trhu je pre mňa skutočne dôvodom na radosť, a zároveň je to záväzok do budúcna nesklamať prejavenú dôveru. 

Čo charakterizovalo slovenský energetický trh?

Z pohľadu viacerých faktorov bol rok 2013 pomerne dynamický a niesol sa v znamení viacerých zásadných zmien. Po dlhšom stabilnom období sme boli svedkami prerozdelenia majetkových pomerov hneď niekoľkých hráčov na trhu. Spomeniem vstup nového akcionára EPH do Stredoslovenskej energetiky a zmenu majiteľov u alternatívneho hráča Energetické centrum. Po prvýkrát v histórií energetického trhu ÚRSO udelilo pokutu za nekalé praktiky, a to vo výške milión eur jednému z alternatívnych hráčov. Svojou výškou pokuta nemá obdobu ani v susednom Česku. Je to jednoznačný signál zo strany regulátora smerom k nekalým praktikám. O prekvapenie sa postaral aj samotný vývoj cien elektriny na burze. Na začiatku roka asi málokto predpokladal, že cena komodity bude na forwardovom trhu kontinuálne klesať a dosiahne svoje historické minimá. To je na jednej strane pozitívna správa pre zákazníka a na druhej strane to komplikuje život výrobcom elektriny. Ceny zemného plynu si dlhodobo udržiavali stabilnú úroveň, hoci tu by sme si možno želali ich väčšiu dynamiku.

Trendy z okolitých krajín naznačujú odklon od tradičného jednokomoditného biznisu k duo a viackomoditnému. Ako to vnímate z vášho pohľadu?

Vidíme priestor v multikomoditnom biznise, ktorý je založený na komplexných službách v oblasti energetickej efektívnosti, ale aj v nových sektoroch. Príležitosťou je rozvoj online biznisu a rozširovanie služieb na báze komerčného charakteru. Do budúcna vidím tiež ďalšie možnosti rozširovania nášho portfólia služieb. Môžu smerovať aj do oblastí nesúvisiacich s energetikou tak, ako to vidieť na iných vyspelých trhoch. Všetko však bude závisieť  od potrieb trhu, ktoré rešpektujeme.

S akými očakávaniami vstupujete do nadchádzajúceho roka?

Podarilo sa nám úspešne sa etablovať na trhu s plynom, a preto by sme radi pokračovali v upevňovaní našej pozície komplexného dodávateľa oboch komodít. Naďalej budeme klásť veľký dôraz na zvýšenie vnútrofiremnej efektivity a zákazníckej skúsenosti pri kontakte s našou spoločnosťou. Preto sme začiatkom tohto roka prešli úspešným redizajnom webovej stránky, ktorá je teraz intuitívnejšia a prehľadnejšia. Rovnako sme rozbehli aktivity v oblasti zmeny fakturácie, ktoré sa čoskoro prejavia v podobe zrozumiteľnejších faktúr. Urobili sme prvé kroky v oblasti reštrukturalizácie kontaktných miest, ale najdôležitejšia časť na nás len čaká. Naším cieľom je pokračovať v rozbehnutých projektoch a priniesť zákazníkom vyšší komfort v oblasti zákazníckej obsluhy spolu s rozširovaním doplnkových služieb. Verím, že v ďalšom roku zmeny na trhu s energiou pomôžu zákazníkom dosiahnuť väčšiu finančnú istotu. Určite k tomu môže prispieť aj zníženie budúcoročných cien elektriny v priemere až o 17 %. Zákazníkom by som chcel zaželať v novom roku veľa zdravia a šťastia v osobnom živote. Veľa úspechov želám našim obchodným partnerom a v neposlednom rade aj zamestnancom. Vďaka ich dennodennej snahe môžeme našim zákazníkom ponúkať servis a služby na vysokej úrovni.

Zdroj: ZSE

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.