Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. februára 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rok 2013 bol pravdepodobne najhorším pre prieskum ropy za takmer 20 rokov

Viaceré neúspešné výsledky v rámci prieskumu v oblastiach, od ktorých sa veľa očakávalo, ako napríklad západné pobrežie Afriky, skresali hodnotu firiem orientovaných na prieskum ložísk a donútili ropné koncerny k zmene taktiky. „Je čoraz náročnejšie objaviť nové a kvalitné ložisko ropy a plynu, no najmä ropy,“ povedal Tim Dodson, šéf nórskej ropnej spoločnosti Statoil pre oblasť prieskumu. Nórska spoločnosť bola najväčšou firmou v oblasti konvenčného prieskumu v minulom roku.

„Objavy sú stále menšie, čoraz častejšie na odľahlých miestach, takže je len veľmi ťažké predpokladať obrat tohto trendu,“ uviedol Dodson. Aj keď konečné výsledky za minulý rok zatiaľ nie sú známe, Dodson predpokladá, že rok 2013 bol pravdepodobne najhorším rokom pre energetický priemysel v oblasti ropného prieskumu od roku 1995.

Dá sa preto očakávať, že investície do týchto aktivít klesnú, najmä v nových lokalitách, dodal Lysle Brinker z poradenskej firmy IHS. „Budú obmedzovať prieskumné aktivity v určitých oblastiach, ako je napríklad arktická oblasť či hlbokomorské lokality s obmedzeným prístupom k infraštruktúre. No aktivity v Brazílii či Mexickom zálive by mali pokračovať v rozsahu ako doteraz, dodal Brinker.

Nepriaznivý vývoj v oblasti prieskumu sa odráža aj na hodnote akcií firiem. Hodnota akcií európskych podnikov z tohto sektora klesla v minulom roku o 20 %. Napríklad hodnota akcií britskej spoločnosti Tullow Oil klesla v roku 2013 o 39 % a konkurenčných firiem ako Cairn Energy či Cobalt o 33 %.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.