Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. júna 2017 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Ročne sa na Slovensku obnovia 3 % bytových domov

Stav budov a ich obnovy v SR. Zdroj: Budovy budúcnosti

Tempo obnovy bytových domov dosahuje na Slovensku približne 3 % ročne. Vyplýva to z analýzy platformy Budovy pre budúcnosť. V celoeurópskom porovnaní  ide o nadpriemerne vysoké tempo. K súčasnému stavu prispelo dlhodobé pôsobenie stavebných sporiteľní, komerčných bánk, ale aj Štátneho fondu rozvoja bývania. Výhodou je typologicky vhodný fond rozvoja bývania.

V správe sa ďalej uvádza, že pri obnove prevláda komplexnejší prístup. Zlepšujú sa tepelnotechnické vlastnosti obvodových stien a strechy, dochádza k výmene okien v spoločných priestoroch, ale aj obnove rozvodov alebo výmene výťahov.

Relatívne vysoké tempo dosahuje aj obnova rodinných domov. Pohybuje sa na úrovni zhruba 2,5 % ročne. Vo väčšine prípadov sa podľa správy realizuje bez odborného a komplexného prístupu. Analytici, ktorí sa podieľali na správe, vyzdvihli štátnu podporu zatepľovania rodinných domov. Za otvorenú však považujú podporu obnovy domov, ktoré vlastnia ľudia s nižšími príjmami.

Ďalšou kategóriou je obnova verejných budov, ktorá je do značnej miery závislá od eurofondov. Od roku 2014 je zdrojom podpory aj Environmentálny fond. Kvôli dostupnosti vysokých dotácií je záujem o realizáciu obnovy z iných zdrojov výrazne obmedzený, či už ide o formu úvere alebo využitie garantovaných energetických služieb (EPC kontraktov).

Výsledkom takéhoto stavu je nízke tempo obnovy. V správa sa odhaduje, že v programovom období 2007-2013 boli verejné budovy obnovované tempom 1 % ročne.

Problémom takisto zostáva, že obnova sa často obmedzuje na čiastkové opatrenia, chýbajú kvalitné architektonické riešenia. Ako pozitívum štúdia platformy Budovy pre budúcnosť vyzdvihla naviazanie výšky dotácie na dosiahnutú úroveň energetickej hospodárnosti budov v Operačnom programe Kvalita životného prostredia 2014-2020.

O obnove súkromných nebytových budov na území SR nie sú ucelené údaje.

Zaujímavý je pohľad na novú výstavbu v SR. V segmente kancelárskych a priemyselných rastie počet nových budov, ktoré získali jeden zo svetových certifikačných systémov. Výber vždy záleží na developerovi, u nás sa najčastejšie využíva britský štandard BREEAM, ktorému tesne sekunduje americký LEED.

Vo výstavbe rodinných domov v porovnaní so susednými štátmi Slovensko zaostáva. Za jeden rok na našom území pribudne v priemere len niekoľko desiatok pasívnych rodinných domov. Pre porovnanie, v susednom Česku alebo Rakúsku sa ich za jeden rok stavajú stovky až tisícky.

K ďalším poznatkom odborníkov patrí, že pri prevládajúcej bežnej výstavbe bytových a rodinných domov sa často ignoruje kvalita vnútorného prostredia. V praxi sa napríklad neplnia požiadavky, ktoré platia pre denné osvetlenie.

Z pohľadu energetickej spotreby je kľúčovým faktorom spotreba tepla na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody. Na Slovensku sa tretina tepla vyrába v systémoch CZT, zvyšok pochádza z individuálnych zdrojov. Pokiaľ ide o palivovú základňu, prevláda zemný plyn, po ktorom nasleduje biomasa.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.