Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zákon
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto
26. júna 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Ročná strata podpory pre OZE/KVET mieri na Ústavný súd

Skupina 40 poslancov parlamentu podala na Ústavný súd návrh na začatie konania o nesúlade § 4 ods. 3 zákona o podpore OZE so slovenskou ústavou a Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Poslanci chcú, aby Ústavný súd preveril ustanovenie, ktoré do zákona zakotvilo sankciu straty ročnej podpory doplatkom a v cene na straty pri nenahlásení stanovených údajov.

Poslanci na čele s Alojzom Přidalom, ktorý sa na jar neúspešne usiloval sankciu odstrániť alebo zmierniť formou novely zákona, zároveň ústavný súd žiadajú, aby vydal niečo ako predbežné opatrenie. Chcú, aby čo najskôr pozastavil účinnosť napadnutého ustanovenia až do času, kým súd nerozhodne vo veci samej.

Sankcia má podľa Přidala pre dotknuté subjekty katastrofické následky. „Drvivá väčšina výrobcov elektriny totiž financovala výstavbu svojich elektrární pomocou bankových úverov. Pri odobratí podpory nebudú schopní tieto úvery splácať a rovnako nebudú mať finančné prostriedky na prevádzku elektrární,“ uviedol poslanec.

Regulačný úrad i regionálne distribučné spoločnosti zdôrazňujú, že povinnosť nahlasovania do 15.8. sa týka údajov, ktoré sú kľúčové pre správne nastavenie systému podpory v tarife za prevádzkovanie systému. Jej výška sa premieta do koncovej ceny elektriny. Oznamovaciu povinnosť ustanovuje zákon už od roku 2009, samotná ročná strata podpory sa zaviedla novelou s účinnosťou od začiatku roka 2014.

Argumenty o neústavnosti

Poslancov v konaní pred Ústavným súdom zastupuje advokátska kancelária Semančín Poláček. Pavol Poláček vysvetlil viaceré dôvody neústavnosti sankcie. Jedným z nich je zásah do vlastníctva, ktorým je zákonom garantovaná podpora na dobu 15 rokov. „Považujeme za neprípustné, aby sa odňatie podpory vykonávalo svojvoľne, bez vydania rozhodnutia a bez možnosti výrobcu brániť sa,“ uviedol advokát.

Ďalej argumentuje jej neprimeranosťou. „Ústava vyžaduje, aby na dosiahnutie zákonom sledovaného cieľa boli použité čo najmenej drastické metódy,“ poznamenal a dodal, že napádaná právna úprava výrazne zhoršuje právne postavenie výrobcov elektriny bez akýchkoľvek dôvodov všeobecného resp. verejného záujmu.

Pavol Poláček tiež vo svojom pondelkovom komentári priniesol praktický návod ako sa vyhnúť problémom pri uplatňovaní podpory na budúci rok.

Dotknutí producenti riešia situáciu aj individuálnymi žalobami na súdy, protestami v uliciach či sťažnosťami adresovanými eurokomisárom v Bruseli.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.