Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico Jahnátek - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ľubomír Jahnátek a Robert Fico v martinskej teplárni. Foto: SITA / Milo Fabian
10. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Robert Fico: Vláda by mala prísnejšie regulovať politiku v strategických podnikoch

Najsilnejšiu opozičnú stranu rozhorčili pripravované kroky SPP, ktorý podľa predsedu strany SMER-SD Roberta Fica plánuje v tomto roku prepustiť stovky pracovníkov.

„Vďaka zlej privatizácii ovláda spoločnosť SPP nemecký a francúzsky akcionár. Hoci štát má v  SPP 51% podiel, napriek tomu o strategických otázkach rozhoduje menšina,“ uviedol Fico k téme akcionárskej štruktúry v SPP 10. januára 2012 na tlačovej besede strany SMER – SD.

V predstavenstve spoločnosti sú 3 zo 7 členov zo strany väčšinového akcionára a podľa Fica si s ním menšinový akcionár robí, čo chce. Podľa jeho vyjadrení, skupina SPP plánuje prepustiť 120 zamestnancov zo 4 kompresorových staníc. Pravdepodobne pôjde o pracoviská v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti – Veľký Krtíš, Rožňava, Veľké Kapušany a Ivanka pri Nitre. „Menšinoví zahraniční akcionári nehľadia na záujmy Slovenska. Prepúšťanie sa deje v období, kedy naša krajina čelí ťažkej budúcnosti a hovoria o tom aj štatistiky, že nás čaká náročné obdobie. V spoločnosti, ktorá dosahuje miliardové zisky je preto takýto čin nepochopiteľný,“ uviedol Fico.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) prepúšťaním svojich pracovníkov ide podľa Fica proti záujmom Slovenskej republike. Riešením by podľa neho mohlo byť posilnenie právomocí valnej hromady, ktorá by predkladala napríklad aj cenové návrhy.

Podľa Ľubomíra Jahnátka náklady spoločnosti nezostávajú na území Slovenska, ale smerujú do zahraničia, kde sa zákazky dávajú zahraničným firmám. „Náklady SPP sa zdvihli, no podnik dosiahol v minulom roku zisk a aj napriek tomu chce pristúpiť k prepúšťaniu. Vláda by mala prísnejšie regulovať a kontrolovať takéto rozhodnutia v strategických podnikoch, kde má väčšinový podiel,“ uzavrel bývalý minister hospodárstva.

Hovorca SPP Ondrej Šebesta v reakcii na vyjadrenia Smeru-SD uviedol, že zatiaľ je predčasné vyjadrovať sa k vývoju zamestnanosti v horizonte celého roka. Podotkol však, že spoločnosť musí byť schopná reagovať na nové výzvy. Dodal, že pri organizačných zmenách postupuje SPP vždy v súlade s Kolektívnou zmluvou, ktorej ustanovenia, napríklad vyplácanie odstupného, idú výrazne nad rámec Zákonníka práce. Doplnil tiež, že SPP ako obchodník s plynom pôsobí v plne konkurenčnom prostredí, pretože trh s plynom sa na Slovensku úplne otvoril. Tieto zmeny v podnikateľskom prostredí si podľa neho vyžadujú vysokú flexibilitu, s čím je spojená optimalizácia procesov a nákladov a teda aj optimalizácia organizačnej štruktúry.

(c) energia, SITA

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.