Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. februára 2013 Ostatné od Energia.skTASR

Robert Fico: SR môže byť dôležitým článkom zaistenia energetickej stability aj v EÚ

„V programe mojej vlády sme jasne povedali, že pri využívaní jadrovej energetiky bude našou hlavnou prioritou dosahovanie vysokej úrovne bezpečnosti všetkých jadrových zariadení. Zaviazali sme sa urýchliť pripravenosť na perspektívnu výstavbu nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice, pričom využijeme aj možnosti zdynamizovania dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Nezastupiteľnú úlohu v týchto cieľoch má samozrejme ÚJD SR, ktorý dozoruje napĺňanie všetkých požiadaviek na jadrovú bezpečnosť,“ spresnil ďalej premiér.

Informoval, že minulý týždeň vláda SR schválila novelu legislatívnych noriem súvisiacich s jadrovou energetikou. „Chceme posilniť postavenie ÚJD SR, jeho výkonnosť a zabezpečiť, aby bol dozorným orgánom, ktorý by mohol efektívne kontrolovať okrem doterajších činností aj výstavbu jadrových zariadení. A to tak, aby sa zabezpečila kontrola montáže, výroba zariadení a preberanie prác od dodávateľov kvalifikovanými osobami,“ zdôraznil.

Angažovanie sa pre jadrovú energetiku a jadrovú bezpečnosť nie je podľa ministra hospodárstva (MH) SR Tomáša Malatinského (nominant Smer–SD) pre Slovensko jednorazovou agendou. „Naopak, podpora tohto druhu energetického zdroja je základnou charakteristikou energetickej politiky Slovenska ako krajiny s takmer 100-% závislosťou na dovoze primárnych energetických surovín. Sme krajinou, kde výroba elektriny z jadrových elektrární tvorí viac ako 50-% podiel,“ podčiarkol.

Pripomenul, že SR je však aj krajinou, ktorá vyvíja úsilie trvalo udržateľne zabezpečovať spoľahlivú a bezpečnú dodávku elektrickej energie. „SR je zároveň krajinou, ktorá rešpektuje všetky princípy modernej európskej nízkouhlíkovej energetiky v záujme boja proti nepriaznivým klimatickým vplyvom,“ podotkol Malatinský.

ÚJD SR podľa ministra hospodárstva SR zohráva v procese rozvoja a zvyšovania štandardov jadrovej bezpečnosti na Slovensku nezastupiteľnú úlohu. „Vďaka úradu je Slovensko pripravené posilňovať svoju pozíciu aj v medzinárodnom meradle. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu vyzdvihla parameter nezávislosti ÚJD SR, čím je táto inštitúcia zárukou objektívneho posudzovania stavu jadrovej bezpečnosti,“ dodal šéf MH SR.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.