Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. apríla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Robert Fico: Máme obrovský záujem zvýšiť podiel štátu v Slovenských elektrárňach

„Teraz uvažujeme o tom, že by sme aktívne vstúpili aj do portfólia spoločnosti Slovenské elektrárne. Budeme uvažovať o posilnení postavenia štátu v rámci SE,“ vyhlásil Fico. Ako upozornil, balík 34 % akcií je štátu nanič. „Nemôžete v tej firme robiť nič. Všetko majú v rukách talianski partneri, takto bola zmluva nastavená pri privatizácii,“ dodal.

Slovenské elektrárne označil Fico za vážny strategický podnik. „Musí to byť ale pre štát výhodné, my o tom veľmi aktívne uvažujeme. Mám na mysli získanie takého vplyvu, keď bude mať štát väčšinu nielen z hľadiska percent, ale aj reálneho riadenia firmy. Pokiaľ by sa takáto možnosť naskytla a vedeli by sme sa dohodnúť na rozumných podmienkach prevodu akcií, budeme mať o to obrovský záujem,“ zdôraznil.

Zároveň povedal, že vláda bude trvať na tom, aby väčšinový akcionár SE, taliansky Enel, pred predajom svojho 66-% podielu dostaval tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce. „Vláda bude obštruovať predaj 66 % akcií SE, pretože mám pocit, že náš taliansky priateľ chce ujsť od zodpovednosti. Sme pripravení sa o tom rozprávať až vtedy, keď dostavajú tretí a štvrtý blok,“ konštatoval premiér.

Fico tiež potvrdil, že za časť peňazí z predaja Slovak Telekomu by sa mohol znížiť verejný dlh. Minulý rok dosiahol podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat 53,58 % hrubého domáceho produktu (HDP). Spomenul aj možnosť dať časť zdrojov na vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne. Výnos z predaja ST môže podľa stanoveného rozsahu ceny za akciu dosiahnuť od 750 miliónov do jednej miliardy eur.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.