Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PREZIDENTKA: Prijala demisiu Jána Mičovského
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
10. júna 2021 Ostatné od Energia.skSITA

Riešenie klimatickej krízy sa podľa prezidentky nevylučuje s udržateľným hospodárskym rastom

Počas svojho príhovoru v rámci online konferencie Slovenskej klimatickej iniciatívy a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku to povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Dodala, že hospodársky rast môže ísť ruka v ruke s ochranou životného prostredia a je príležitosťou na vybudovanie inovatívnej, sociálne spravodlivej a modernej krajiny.

Potrebné reformy

Naštartovanie digitálnej a zelenej tranzície tvorí podľa hlavy štátu jadro slovenského plánu, ktorý okrem investícií nastavuje aj potrebné reformy najmä v oblasti klímy, zdravotníctva, efektívnej verejnej správy či digitalizácie.

Toto je podstatou Európskej zelenej dohody a národných plánov zo strany štátov Európskej únie. Komplexný legislatívny balíček od Európskej komisie Fit for 55 bude pre Slovensko určite veľkou výzvou, ale vyjadrujem mu podporu s odhodlaním ho naplniť,“ povedala Čaputová.

Dodala, že veľkou témou bude okrem prísnejších emisných štandardov pre osobnú a nákladnú cestnú dopravu vrátane legislatívy pre udržateľné batérie aj revízia európskej schémy obchodovania s emisnými kvótami pre redukciu emisií z priemyslu a energetiky.

Zmena prístupu

Podľa Čaputovej sa bude postupne zvyšovať aj podiel obnoviteľných zdrojov energie a energetická efektívnosť.

Vo všetkých sektoroch budeme potrebovať zmenu prístupu, nové inovácie a nízkouhlíkové technológie zohľadňujúce urgentnosť klimatickej krízy,“ uviedla hlava štátu.

Dodala, že v prípade týchto reforiem je nutné zabezpečiť sociálnu a ekonomickú únosnosť, férovosť a spravodlivosť opatrení.

Riešenie klimatickej krízy

Podľa prezidentky sú jedným z účinných nástrojov riešenia klimatickej krízy investície do environmentálne a energeticky udržateľnej výstavby a komplexnej zelenej obnovy domov a budov.

Máme jedinečnú príležitosť využiť prostriedky z plánu obnovy a som rada, že sa vďaka spoločnému úsiliu nakoniec podarilo presadiť významnú alokáciu pre túto oblasť vo výške takmer jednej miliardy eur,“ uviedla prezidentka.

Zodpovednosť úradu

Čaputová uviedla, že aj prezidentský úrad si uvedomuje svoj diel zodpovednosti a má aj vlastný cieľ klimatickej neutrality do roku 2030.

Už sme začali s implementáciou konkrétnych opatrení. Koncom apríla sme spoločne so zamestnancami nášho úradu vysadili 1 600 stromov, aby sme vykompenzovali tie emisie, ktoré nevieme inak eliminovať alebo znížiť,“ uzavrela hlava štátu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.