Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Richard Sulík - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predseda SaS Richard Sulík. Foto: TASR/Michal Svítok
10. marca 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Richard Sulík: Prepojenie na ropovod Adria je pre Slovensko kľúčové

Predseda SaS Richard Sulík. Foto: TASR/Michal Svítok

Slovensko by malo venovať maximálne úsilie na vytvorenie funkčného prepojenia ropovodov Adria a Družba. V kontexte napätej politickej situácie na Ukrajine to koncom minulého týždňa vyhlásil Richard Sulík zo strany Sloboda a Solidarita (SaS). V prípade absolútneho výpadku dodávok ropy cez ropovod Družba v súčasnosti Slovensko nemá plnohodnotnú alternatívu.

„Z pohľadu Slovenska sme nútení konštatovať, že udalosti na Ukrajine v nás len upevnili pocit, že máme krajne nestabilného suseda, a to sa odráža aj v situácii na Slovensku, obzvlášť v energetickej bezpečnosti. Diverzifikácia prepravných ciest pre ropu a plyn, a tam, kde je to možné, aj diverzifikácia zdrojov, sú stále otvorené otázky. Podľa nášho názoru k nim vláda však nepristupuje so všetkou vážnosťou,“ dodal Sulík.

Plány na funkčné prepojenie ropovodov Družba a Adria už existujú. Spoločnosť Transpetrol a skupina MOL v roku 2012 podpísali spoločné memorandum, v ktorom sa dohodli na rekonštrukcii 130 kilometrov dlhého ropovodu Friendship1. Ten spája slovenskú obec Tupá a maďarské mesto Százhalombatta. Ide o kľúčové prepojenie, ktoré sa na Slovensku napojí na ropovod Družba a ďalej vyúsťuje do ropovodu Adria. Skupina MOL zrekonštruuje takmer 120 kilometrový úsek na maďarskej strane, Transpetrol sa zaviazal modernizovať takmer 10 kilometrovú časť ropovodu na Slovensku.

Ak by na naše územie dokázala tiecť ropa aj južnou cestou, podľa Sulíka by ropovod Adria dokázal plnohodnotne nahradiť dodávky ropy prostredníctvom ropovodu Družba. „Je to len niekoľkokilometrový úsek a investícia je vo výške 3 až 5 miliónov eur,“ spresnil na tlačovej konferencii. Transpetrol ale tvrdí, že modernizáciou slovensko-maďarského prepojenia bude môcť na Slovensko prúdiť zhruba 6,5 miliónov ton ropy. Súčasná kapacita ropovodu Adria by sa takmer zdvojnásobila. Tento objem by v prípade krízy dokázal pokryť prevádzkové potreby rafinérie Slovnaft, nestal by sa však plnohodnotnou náhradou dodávok z Ruska.

Sulík zároveň vyzval vládu, aby sa prestala venovať ropovodnému prepojeniu medzi Slovenskom a Rakúskom. Podľa šéfa liberálov tento projekt nerieši problém Slovenska. Opačný názor zastáva spoločnosť Transpetrol. Štátny prepravca ropy sa odvoláva na Európsku komisiu, ktorá podľa neho klasifikovala plánovaný ropovod Bratislava-Schwechat Pipeline (BSP) ako strategický projekt.

Slovensko sa v prípade ohrozenia bezpečnosti dodávok môže spoľahnúť aj na núdzové zásoby ropy. Na základe požiadaviek Európskej únie sa musia udržiavať na úrovni minimálne 90 dní.

TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.