Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. mája 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Riadne valné zhromaždenie spoločnosti Slovenské elektrárne, a. s. schválilo výsledky za rok 2015 a zloženie orgánov spoločnosti

Slovenské elektrárne, a. s. vykázali za rok 2015 zisk pred úrokmi, odpismi a zdanením EBITDA vo výške 869 miliónov eur, pričom 63 %-ný medziročný nárast bol ovplyvnený najmä zmenou odhadu rezervy na vyraďovanie a likvidáciu jadrovoenergetických zariadení a náklady na ukladanie vyhoretého paliva, ako aj pokračujúcim úsilím o nákladovú optimalizáciu a efektívnosť, čo  čiastočne vyvážilo  pokles cien elektriny.

Výška čistého zisku za rok 2015 dosiahla úroveň  24 miliónov eur, pričom  pokles z úrovne 170 miliónov Eur v roku 2014 je dôsledkom vykázania zníženia hodnoty majetku a zhoršujúce sa trhové podmienky.

Výška investícií predstavovala 722 miliónov eur, väčšina do dostavby blokov 3 a 4 jadrových elektrární Mochovce.

V roku 2015 vyrobili Slovenské elektrárne elektrinu v objeme 19 707 GWh, z čoho bolo 19 259 GWh vyprodukovaných z vlastných zdrojov a 448 GWh z VEG, Čunovo a Mošoň prevádzkovaných na zmluvnom základe do 9.3.2015. Z prevažne  kombinovanej výroby elektriny a tepla vyrobili Slovenské elektrárne, a. s. v uplynulom roku  SE 838 GWh tepla pre teplárenské účely. Excelentné výsledky v spoľahlivosti prevádzky slovenských jadrových elektrární potvrdil aj v roku  2015 koeficient pohotovosti k nominálnej záťaži jadrových blokov UFC, ktorý bol v AE Bohunice V2 na úrovni 90,60 % a v AE Mochovce 93,00 %.

„Vďaka nepretržitému úsiliu o zlepšovanie efektivity a optimalizáciu nákladov, bola spoločnosť schopná aj napriek zhoršujúcim sa trhovým podmienkam, udržať silné finančné prevádzkové výsledky a stabilný tok investícií“, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Nicola Cotugno. „Na tomto základe staviame našu istotu v úspešnú realizáciu plánu investícií na nasledujúce obdobie, v ktorom má jednoznačnú prioritu dostavba tretieho a štvrtého bloku AE Mochovce. Zvýšenú pozornosť sme venovali aj  využívaniu potenciálu nášho rastu na susediacich trhoch V4, ako aj poskytovaním inovatívnych služieb pre koncových zákazníkov.“ dodal.

Riadne valné zhromaždenie zároveň zvolilo nového člena predstavenstva a nových členov dozornej rady spoločnosti.

Členom predstavenstva sa opätovne stal Jozef Zlatňanský, nominant akcionára Enel Produzione S.p.A.

Novými členmi dozornej rady sa stali: Richard Paško, nominant akcionára Slovenská republika a pán William Hartert, nominant akcionára Enel Produzione S.p.A.

Predsedom dozornej rady sa stal Richard Paško, nominant akcionára Slovenská republika a podpredsedom dozornej rady sa stal pán Roberto Deambrogio, nominant akcionára Enel Produzione S.p.A.

Zdroj: Slovenské elektrárne

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.