Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

R.FICO: Sulík si v OLO prikázal vyplatiť 500-tisícovú odmenu

Novinárom dal k dispozícii kópiu interného listu, v ktorom Sulík ešte ako riaditeľ OLO prikazuje vyplatenie odmeny s odvolaním sa na telefonát s členkou predstavenstva OLO Annou Pavlovičovou. „Mám od primátora mesta Bratislavy Ing. Andreja Ďurkovského, v súvislosti s mojím odchodom z funkcie riaditeľa spoločnosti, prisľúbenú odmenu vo výške päťnásobku môjho zmluvného platu,“ uvádza Sulík v liste.

Zároveň navrhuje, aby mu bola odmena vyplatená spolu so mzdou za marec a v prípade, že by mu predstavenstvo odsúhlasilo odmenu v inej výške, rozdiel vráti do 15 dní od zasadnutia predstavenstva. „To nie je odstupné, ale odmena, keďže z funkcie odchádzal sám. Pritom ostal členom predstavenstva,“ upozornil Fico, podľa ktorého mohol Sulík ako člen predstavenstva ovplyvniť rokovanie tohto orgánu aj o jeho odmene. Fico zároveň pripomenul, že Sulíkova firma kúpila v čase, keď bol Sulík riaditeľom OLO, od tohto podniku pozemok, ktorý neskôr výhodne predala. Podľa Fica teda Sulík ako riaditeľ OLO predal pozemok „sám sebe“.

V prípade aktuálnej kauzy neštandardne vysokého odstupného, ktoré bolo vyplatené nominantovi SDKÚ-DS Jánovi Podhorskému v košickej teplárni a podľa kolektívnej zmluvy patrí aj nominantovi SaS Ivanovi Zichovi, Fico poznamenal, že by sa novinári mali pýtať Sulíka na jeho možný príbuzenský pomer k Zichovi. Podpredseda Smeru-SD Pavol Paška reagoval aj na náznaky, že podobné odstupné brali aj nominanti Smeru-SD, slovami, že podľa jeho informácií odmenu podobnú Sulíkovej nedostal ani jeden.

Pripravovanú privatizáciu teplární Smer-SD kritizuje aj na základe vyjadrení premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), podľa ktorých by sa ziskové podniky predávať nemali. „Krátko pred voľbami štátna tepláreň v Martine investovala niekoľko miliárd do nových technológií. Privatizácia teplární znamená len provízie a zdraženie tepla. Žiadny iný logický argument na to, aby sa teraz teplárne privatizovali, nie je,“ vyhlásil Fico. Dodal, že podľa neho Sulík dehonestoval funkciu predsedu NR SR aj svojou maskou supermana na maškarnom bále.

Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) navrhne v stredu 9. februára na rokovaní vlády uznesenie, ktoré obmedzí možnosti štátnych nominantov v podnikoch s majetkovou účasťou štátu poberať odstupné. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda SaS Richard Sulík spolu s ministrom Miškovom.

Obaja politici chcú týmto opatrením reagovať na informácie o neštandardne vysokom odstupnom, ktoré podľa kolektívnej zmluvy patrí bývalým koaličným nominantom v košických teplárňach.

„Nominanti štátu v predstavenstvách a dozorných radách nebudú mať nárok na žiadne odstupné,“ vysvetlil Miškov zámer návrhu uznesenia. Dodal, že nominanti, ktorí majú aj pracovnoprávny vzťah s podnikom, napríklad funkciu generálneho riaditeľa, budú mať nárok na maximálne trojmesačné odstupné bez ohľadu na kolektívnu zmluvu. Minister dodal, že návrh uznesenia predloží aj na dnešnej Koaličnej rade. „Predpokladám súhlas všetkých koaličných partnerov,“ poznamenal.

„Je to systémová chyba, ktorú celý čas nikto neriešil. Po polroku od prevzatia vlády prichádzame s riešením,“ doplnil Sulíka Miškov, podľa ktorého 20 rokov nikomu vyplácanie vysokých odstupných neprekážalo. Sulík ho doplnil, že by bolo zaujímavé, ak by tepláreň zverejnila odstupné nominantov Smeru-SD, ktorí tam pôsobili za bývalej vlády.

Poslanecký klub SaS 4. februára verejne vyzval koaličných nominantov, ktorí riadili Teplárne Košice (TEKO), a.s., na vrátenie odstupného. Klub tak verejne vyzval nominanta SDKÚ-DS Jána Podhorského, aby TEKO vrátil 90.000 eur, ktoré získal ako odstupné za 40 dní vo funkcii riaditeľa. Rovnaké odstupné by mal získať za štvormesačné pôsobenie vo funkcii aj nominant SaS Ivan Zich. Poslanecký klub SaS ho 4. februára vyzval, aby peniaze odmietol prevziať, prípadne sa ich zriekol.

Zich bol odvolaný z postu predsedu predstavenstva TEKO k 21. decembru minulého roka, a to v rámci ukončenia funkčného obdobia krízového manažmentu v teplárňach.

Aktuálne je predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom TEKO Miroslav Nosál. Do tejto funkcie ho vymenoval Fond národného majetku (FNM) ako jediný akcionár spoločnosti začiatkom februára. V krátkom čase išlo pritom už o tretiu výmenu na tomto poste.

UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.