Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. januára 2013 Ostatné od Energia.skSITA

Rezort hospodárstva vlani povolil výstavbu šiestich energetických zdrojov

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) v minulom roku súhlasilo s výstavbou šiestich energetických zdrojov. „Najčastejšie ide o kombinovanú výrobu elektriny a tepla, ktorého primárnym zdrojom je zemný plyn,“ uviedol hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič. Celkový inštalovaný elektrický výkon spomínaných zdrojov je vyše 125 MW a tepelný výkon takmer 22 MW.

Osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, bez ktorého nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja, získali spoločnosti Eurocom & Co, s.r.o., Slovenský plynárenský priemysel, a.s., CPP Zemplín, s.r.o., Kosit, a.s., Racen, s.r.o. a Energo Block, s.r.o. Najväčší energetický zdroj z nich plánuje postaviť firma CPP Zemplín. Ide o výstavbu paroplynového cyklu v Strážskom s elektrickým výkonom 70 MW.

Rezort hospodárstva sa vlani oproti roku 2011 vo vydávaní osvedčení krotil. V roku 2011 vydalo ministerstvo až 25 osvedčení. Dôvodom poklesu schvaľovania výstavby nových energetických zdrojov je postoj Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy, a.s., podľa ktorej sa na Slovensku neustále zvyšuje proexportná bilancia zdrojov elektriny a v jednotlivých regiónoch sa v ostatných rokoch zvyšuje kumulácia zdrojov elektriny. „Na základe toho nemožno od seba oddeliť predpokladaný vplyv nových zdrojov na bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej sústavy. Ďalšou najčastejšou príčinou poklesu vydaných osvedčení za rok 2012 je aj nesplnenie zákonom stanovených kritérií, ako aj neúplnosť podaných žiadostí,“ konštatoval Jurikovič.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.