Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miškov podpisuje SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Juraj Miškov Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
24. februára 2012 Ostatné od Energia.skSITA

Rezort hospodárstva pripomienkuje ceny energií aj v tomto roku

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) nezabúda pripomienkovať ceny energií schválené regulačným úradom ani v tomto roku. „V minulom roku sme sa vyjadrovali k cenám energií na tento rok aj negatívne a využívali sme tak svoje kompetencie zo zákona. Tak tomu je v odôvodnených prípadoch aj v tomto roku,“ uviedla hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová.

Už tradične sa ministerstvu nepozdávali viaceré cenové návrhy schválené Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pre teplárenské spoločnosti. „Od začiatku tohto roka rezort hospodárstva zaslal regulačnému úradu v oblasti tepelnej energetiky spolu 26 vyjadrení. Z toho deväť bolo bez uplatnenia námietok a 17 bolo s požiadavkou o prehodnotenie ceny vzhľadom na nárast variabilnej alebo fixnej zložky ceny tepla,“ dodala Piršelová.

Ministerstvu sa nepozdávali ani viaceré schválené cenové návrhy v rámci elektroenergetiky. „Išlo o cenové návrhy pre obnoviteľné zdroje energií, ktoré boli zväčša potvrdením cien z predchádzajúcich období,“ doplnila Piršelová. Rezort hospodárstva v štrnástich prípadoch spochybnil výšku stanovenej ceny a požiadal regulátora o jej zmenu respektíve zdôvodnenie.

V oblasti regulácie cien plynu v tomto roku ministerstvo nepripomienkovalo žiadny cenový návrh. „ÚRSO v rámci zmeny ceny plynu pre SPP koná z vlastného podnetu. V takomto prípade sa ministerstvo v zmysle platnej legislatívy k cenovým návrhom regulačného úradu nevyjadruje,“ konštatovala Piršelová.

V rokoch 2010 až 2012 zaslalo ministerstvo hospodárstva regulačnému úradu celkovo 374 negatívnych stanovísk k schváleným cenovým návrhom. Najviac ich bolo v oblasti teplárenstve, a to 325. Nasledovala elektroenergetika, kde negatívnych stanovísk zo strany rezortu hospodárstva bolo v sledovanom období 45. Najmenej negatívnych stanovísk poslal rezort hospodárstva k cenovým návrhom schváleným pre plynárenské spoločnosti, a to štyri.

Činnosť regulačného úradu pri schvaľovaní cien energií môže rezort hospodárstva ako aj ministerstvo životného prostredia kontrolovať na základe novely zákona o regulácii sieťových odvetví, ktorú Národná rada SR schválila pred štyrmi rokmi. Vtedy prijatú novelu kritizovala opozícia, ktorú tvorili pravicové strany. Vtedajší opoziční poslanci kritizovali najmä fakt, že rezort hospodárstva prijatím spomínanej novely vstúpil do procesu stanovovania cien energií, čím sa obmedzila nezávislosť úradu. Naopak, podľa minulého vedenia ministerstva hospodárstva nominovaného stranou Smer-SD, vďaka zavedeniu kontroly sa mal regulačný úrad dostať pod verejnú kontrolu.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.