Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Rezort hospodárstva povedie Vazil Hudák

Budúcim ministrom hospodárstva SR sa stane Vazil Hudák. V energetickej agende nového šéfa rezortu budú aj rokovania s talianskym Enelom, ktorý sa momentálne snaží predať svoj balík 66 % akcií v Slovenských elektrárňach a s tým súvisiaca dostavba AE Mochovce. Podľa slov Hudáka ide o dôležitú, ale komplikovanú tému vzhľadom na históriu vzťahov štátu s Talianmi. „Štát má stále svoje páky, ktoré môže použiť,“ uviedol v stredu v relácii Téma dňa na TA3. 

Hoci pozíciu štátu považuje za silnú, presadzovať chce konštruktívny prístup, ktorý prinesie riešenia výhodné pre obidve strany. „Vieme, že Enel sa potrebujeme zbaviť niektorých aktív na to, aby konsolidoval a zlepšil svoju vlastnú bilanciu. Tento ich primárny záujem môžeme využiť na to, aby sme tlačili na urýchlenie prác na dvoch mochoveckých blokoch,“ dodal.

V priebehu júna má vládna delegácia cestovať do centrály Enelu v Ríme. Hovoriť sa má o dostavbe Mochoviec, ale aj o možnosti vstupu štátu do predaja akcií. Premiér Robert Fico sa viackrát vyjadril, že vláda SR uvažuje o možnosti stať sa väčšinovým akcionárom v Slovenských elektrárňach a získať tak späť manažérsku kontrolu. Rokovaní v Taliansku by sa mal zúčastniť aj Hudák.

Dominanciu jadra v slovenskej energetike považuje za historicky danú a nepovažuje ju za nič negatívne. „Dôležité je vytvárať tiež podmienky pre podporu a rozvoj obnoviteľných zdrojov energie,“ skonštatoval pre TA3. Ako ďalej dodal, kľúčové pri OZE je v spolupráci s ÚRSO nastaviť také parametre podpory, aby rozvoj tohto odvetvia bol udržateľný v budúcnosti.

Termín, kedy sa Vazil Hudák oficiálne ujme úradu zatiaľ nie je známy. Riadením rezortu hospodárstva je momentálne dočasne poverený súčasný minister financií Peter Kažimír. Ten prebral agendu MH SR po odstúpení Pavla Pavlisa, ktorý sa vzdal funkcie z politických dôvodov.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.