Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miškov podpisuje SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Juraj Miškov Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
13. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rezort hospodárstva mal vlani najviac výhrad k schvaľovaniu cien tepla

Ako vyplýva z údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), rezort hospodárstva mal v minulom roku najviac výhrad k schvaľovaniu cien tepla. V uplynulom roku malo ministerstvo aj výhrady k schváleným cenám pre plynárenské spoločnosti. Naproti tomu, rezort hospodárstva vlani nemal žiadne výhrady k regulácii cien elektrickej energie, ani ministerstvo životného prostredia k cenám v oblasti vodárenstva.

Len počas posledného mesiaca minulého roka nesúhlasilo ministerstvo s takmer 140 cenovými návrhmi, ktoré schválil pre teplárenské spoločnosti regulačný úrad. Rezort hospodárstva v minulom roku zaslal regulačnému úradu viac ako 180 nesúhlasných stanovísk, v ktorých žiadal regulačný úrad o prehodnotenie navýšenia fixnej či variabilnej zložky ceny tepla u jednotlivých dodávateľov tepla. Na Slovensku v súčasnosti pôsobí vyše 330 dodávateľov tepla. Čo sa týka plynárenstva, mal rezort hospodárstva výhrady k dvom schváleným cenovým návrhom, a to pre Slovenský plynárenský priemysel, a.s. a pre firmu MET Slovakia, a. s.

Tretí liberalizačný balíček a zmena legislatívy

Či sa vzdá ministerstvo hospodárstva možnosti kontrolovať rozhodnutia, zatiaľ nie je isté. Ako vlani uviedla hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová, ministerstvo v rámci prípravy novej energetickej legislatívy zruší možnosť vyjadrovať sa k cenovým rozhodnutiam ÚRSO. Táto zmena podľa nej vyplýva z povinnosti transpozície európskej energetickej legislatívy. Tá oproti pôvodným smerniciam z roku 2003 požaduje úplnú nezávislosť regulátora od vnútroštátnych organov a to najmä vo veciach regulačných kompetencií a povinností. O novelách energetických zákonov, vďaka ktorým by sa mal implementovať do slovenskej legislatívy tretí liberalizačný balíček, by mali poslanci rokovať v druhom čítaní na poslednej schôdzi parlamentu pred predčasnými marcovými voľbami.

Najsilnejšia opozičná strana Smer-SD však už stihla vyhlásiť, že v prípade úspechu v parlamentných voľbách sa kontroly cenových návrhov zo strany ministerstva hospodárstva nevzdá. „Určite naši politickí oponenti povedia, že je to zásah do regulácie, ale my tvrdíme, že nie je. Lebo ministerstvo hospodárstva ako účastník cenového konania nikdy nemalo právo veta. Ministerstvo len mohlo poukázať na nesprávnu kalkuláciu a regulačný úrad to buď akceptoval alebo nie. To sa ukázalo ako dostatočný nástroj, aby sa umiernili aj predkladatelia jednotlivých cenových návrhov,“ povedal začiatkom tohto roka poslanec strany Smer-SD a bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

MH nemá zasahovať doc enového konania, tvrdí analytik

Podľa analytika rezort hospodárstva by nemal takýmto spôsobom zasahovať do schvaľovania cien energií. „Nie je dôvod aby ministerstvo hospodárstva bolo účastníkom cenového konania. Otázka kontroly cien a účasti v cenovom konaní by mala byť len na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví ako inštitúcii zodpovednej za kontrolu cien a regulovaných subjektoch,“ povedal Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť.

Činnosť regulačného úradu pri schvaľovaní cien energií môže rezort hospodárstva ako aj ministerstvo životného prostredia kontrolovať na základe novely zákona o regulácii sieťových odvetví, ktorú Národná rada SR schválila pred štyrmi rokmi. Vtedy prijatú novelu kritizovala opozícia, ktorú tvorili aj dve dnešné vládne strany. Vtedajší opoziční poslanci kritizovali najmä fakt, že rezort hospodárstva prijatím spomínanej novely vstúpil do procesu stanovovania cien energií, čím sa obmedzila nezávislosť úradu. Naopak, podľa minulého vedenia ministerstva hospodárstva vďaka zavedeniu kontroly sa mal regulačný úrad dostať pod verejnú kontrolu.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.