Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. októbra 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Rezort dopravy by mal rozhodnúť o MVE Jalná do dvoch mesiacov

S rozhodnutím rezortu dopravy nesúhlasia obyvateľka obce Pitelová Božena Vaňová, občianske združenie Hron pre slobodné rieky, Slovenský rybársky zväz – Rada Žilina, Klub slovenských turistov (KST) a obec Trnavá Hora, občianske združenie Slatinka a piati obyvatelia Trnavej Hory, ktorí rozklad voči nemu podali ešte v júli respektíve auguste tohto roka.

Účastníci konania vo svojich rozkladoch upozorňujú, že podľa nich ministerstvo porušilo viacero zákonov. Nepreverilo, či plné znenie protestu prokuratúry viselo na úradnej tabuli obce Pitelová, ani to, že sa na nej nenachádzalo oznámenie verejnou vyhláškou z Obvodného úradu v Banskej Bystrici tak, ako mu to ukladá zákon o správnom konaní. Ako sa ďalej píše v rozkladoch, ministerstvo nedodržalo 30-dňovú lehotu na vydanie rozhodnutia. Tiež poukazujú na to, že investor stavby ZUS servis nepredložil po výzve účastníkov konania dokumenty týkajúce sa súhlasu majiteľov pozemkov so stavbou, na ktorých má MVE Jalná stáť. Považujú tiež za nelogické, že ako príslušný stavebný úrad bol určený ten v obci Pitelová, na ktorej bude stáť len približne 10 % stavby. Podľa účastníkov konania ministerstvo v odôvodneniach účelovo zamlčalo, že na každý výrub drevín je potrebný súhlas orgánu ochrany prírody podľa zákona o ochrane prírody a krajiny, ale odcitovalo len zákon o vodách, ktorý je v tomto prípade irelevantný. Zamestnanci MDVRR podľa nich nesprávne konštatovali, že nie je potrebné rozhodnutie o zmene využívania územia, na ktorej má elektráreň stáť. Menovaní účastníci konania vylučujú, že by sa protest prokurátora obmedzoval na všeobecné konštatovania bez poukázania na konkrétne ustanovenia príslušných predpisov.

Územné rozhodnutie o umiestnení stavby vydala obec Pitelová a potvrdil vtedajší Krajský stavebný úrad v Banskej Bystrici. Proti nemu vydala protest Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici. Stavebný úrad protestu nevyhovel a posunul rozhodnutie na MDVRR, ktoré rozhodlo, že protestu prokurátora tiež nevyhovie. „Všeobecne môžeme povedať, že nám doručený protest prokurátora sa obmedzuje na všeobecné konštatovania, bez poukázania na konkrétne ustanovenia príslušných predpisov, ktoré boli napadnuté. Protest taktiež obsahuje mnoho nepresností a v mnohých prípadoch je nepreskúmateľný,“ uviedol ešte v júli pre TASR Kóňa. Proti tomuto rozhodnutiu rezortu dopravy podali zmieňovaní účastníci konania rozklady.

MVE Jalná chce postaviť firma ZUS servis zo Žiaru nad Hronom. V katastri Trnavej Hory, časti Jalná, navrhuje postaviť ľavobrežnú hrádzu a odvodňovací jarok a v katastri Pitelovej budovu elektrárne s haťou, rybovodom a prístupovou cestou, pravobrežnú hrádzu a odvodňovací jarok, ako aj dva objekty na reguláciu vody v starom ramene Hrona. Elektráreň má mať tri turbíny a ročne vyrábať priemerne 5590 megawatthodín energie. Jej výstavba by mala trvať približne dva roky a náklady na ňu investor v zámere predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie odhadol približne na päť miliónov eur. Výstavba MVE Jalná je podľa slov konateľa ZUS servis Slavomíra Pilnika naďalej v štádiu prípravy dokumentácie pre stavebné povolenie.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.