Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze cena energie financie elektrina
Foto: ilustračné, GettyImages
20. decembra 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Revolúcia v cenách elektriny a plynu na Slovensku. Čo očakávať od nových zmien?

V slovenskej energetike sa chystajú veľké legislatívne zmeny. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pripravuje rozsiahle zmeny vyhlášok v oblasti cenovej regulácie v elektroenergetike a v plynárenstve.

Momentálne pracujeme na príprave návrhu vyhlášky, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike a na príprave návrhu vyhlášky, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v plynárenstve,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Postupy a podmienky

Cieľom pripravovaných zmien bude nastaviť rozsah cenovej regulácie, spôsob vykonávania cenovej regulácie, postup a podmienky uplatňovania cien, rozsah, štruktúru a výšku ekonomicky oprávnených nákladov a spôsob ich úhrady, rozsah investícií súvisiacich s regulovanou činnosťou, spôsob určenia výšky primeraného zisku, a podklady návrhu ceny a spôsob predkladania návrhu ceny.

V elektroenergetike budú zmeny obsahovať aj úpravu nákladov, vrátane ceny elektriny vstupujúcej do výpočtu maximálnej ceny za dodávku elektriny pre zraniteľných odberateľov, ako aj do výpočtu ceny elektriny na krytie strát elektriny pri prenose elektriny a pri distribúcii elektriny a tiež úpravu výpočtu cien za pripojenie a prístup do sústav,“ dodal Igaz.

Zmeny v cenovej regulácii

V plynárenstve budú podľa neho zmeny obsahovať aj úpravu nákladov, vrátane ceny plynu vstupujúcej do výpočtu maximálnej ceny za dodávku plynu pre zraniteľných odberateľov, ako aj do výpočtu ceny plynu na krytie strát a vlastnej spotreby v distribučnej sieti, ako aj úpravu výpočtu cien za prístup do siete.

Zmeny budú upravovať aj cenovú reguláciu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby v súlade s platnou slovenskou legislatívou a cenovú reguláciu dodávky plynu pre okruh zraniteľných odberateľov plynu podľa zákona o regulácii,“ konštatoval Igaz s tým, že úrad predpokladá účinnosť oboch nových vyhlášok od 1. júla budúceho roku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.