Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Velke kapusany - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
areál spoločnosti Eustream a.s. vo Veľkých Kapušanoch. Foto TASR/ Roman Hanc
30. novembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Reverz plynu zo Slovenska na Ukrajinu trhá rekordy

Vyťaženosť vojanského plynovodu je v posledných dňoch na nových maximách. Od pondelka 21. novembra dodáva Slovensko na Ukrajinu 42,7 milióna kubíkov na dennej báze. Od spustenia prevádzky potrubia medzi Vojanmi a Užhorodom ide o nový rekord. Zvýšený záujem obchodníkov o rezerváciu prepravnej kapacity pociťuje Eustream už od letných mesiacov.

Zvýšenie kapacity

Domáci prepravca musel na jeseň reagovať na zvýšený dopyt na trhu. Od augusta, v čase plnenia zásobníkov, sa plynovod v smere na východ využíval v maximálnej možnej miere – vyše 40 miliónov kubíkov denne. Od prvého októbra preto Eustream pristúpil k zvýšeniu prerušiteľnej kapacity na výstupnom bode Budince o ďalších viac než 3 milióny kubíkov do konca roka.

K spusteniu plynovodu Vojany – Užhorod došlo v septembri 2014. V dôsledku pokračujúceho napätia medzi Moskvou a Kyjevom intenzita jeho využívania rástla. Vlani Ukrajina doviezla cez Slovensko viac plynu než z Ruskej federácie. Od prvého apríla 2016 funguje potrubie v obojsmernej prevádzke, k nomináciám shipperov v smere z Ukrajiny na Slovensko nedošlo.

Ukrajina je rok bez „ruského“ plynu

Kyjev sa zaobišiel bez ruského plynu už jeden rok. Ruský štátny monopolný vývozca Gazprom nedodal plyn priamo na Ukrajinu už presne 369 dní. Podľa šéfa spoločnosti Naftogaz Andrija Koboleva dnes náš východný sused nakupuje komoditu od 14 dodávateľov z Európy. Ukrajina je ale stále dôležitou prepravnou tepnou, cez ktorej územie prúdi do Európy 40 % ruského plynu. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.