Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
3. júna 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Repowering pri podpore zelenej elektriny by mal byť dobrovoľný, myslí si šéf hospodárskeho výboru

Repowering, čiže predĺženie podpory výrobcom zelenej elektriny z 15 rokov o ďalších päť rokov bez jej navýšenia, prináša novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií a kombinovanej výroby elektriny, o ktorej budú poslanci Národnej rady SR rokovať na najbližšej júnovej schôdzi v druhom čítaní.

Myslím si, že by to bolo lepšie riešenie, ak by sa podarilo nájsť dohodu, podľa ktorej sa pravidlá do budúcnosti upravia. Ako predseda hospodárskeho výboru sa snažím hľadať takúto dohodu a urobím všetko pre to, aby sme ju dosiahli,“ povedal pre portál vEnergetike.sk Kremský.

Predseda hospodárskeho výboru víta nové nastavenie podpory obnoviteľných zdrojov energií, chce však ešte nájsť ideálne riešenie pre všetkých.

Verím, že sa podarí nájsť rozumné riešenie, s ktorým budú spokojní výrobcovia, štát, ale hlavne občania ako spotrebitelia a platitelia za elektrinu,“ konštatoval Kremský.

Nedobrovoľný repowering

Niektorí výrobcovia zelenej elektriny už avizovali, že s nedobrovoľným repoweringom nebudú súhlasiť a obrátia sa na medzinárodné arbitráže, keďže sa menia pravidlá podpory počas hry.

Aj podľa Kremského môže nedobrovoľný repowering pre štát napáchať škody. „Obávam sa morálnych, politických, ako aj ekonomických škôd pre Slovensko,“ uzavrel pre portál vEnergetike.sk Kremský.

Novela zákona a jej dopad

Repowering sa podľa novely dotkne niečo vyše 440 obnoviteľných zdrojov, primárne veľkých slnečných elektrární.

Na začiatku návrh novely počítal s dobrovoľnosťou, ale hráči na trhu nenašli v pripomienkovom konaní zhodu. Prvým dotovaným výrobcom zelenej elektriny mala skončiť podpora v roku 2024.

Tarifa za prevádzkovanie systému

Ročne by sa vďaka predĺženiu podpory malo na tarife za prevádzkovanie systému, ktorú platia všetci odberatelia elektriny vo svojich faktúrach, ušetriť 60 až 70 miliónov eur. Tieto peniaze by mali smerovať na vykrytie dlhu z podpory zelenej elektriny.

Trom distribučným spoločnostiam, ktoré boli do konca roka 2019 zúčtovateľmi v systéme podpory zelenej energie, vznikol historický dlh vo výške zhruba 400 miliónov eur. Štát im už koncom vlaňajška dal zo štátneho rozpočtu 162 miliónov eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.