Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. septembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Relax v umeleckej podobe

Vystavené diela sa nesú v dvoch umeleckých líniách. Prvá vzácne spája postmodernistické tendencie a zároveň sa navracia k jednotlivým obdobiam dejín umenia. Umelkyňa zachytáva širokú škálu podnetov súčasnej doby s množstvom informácií. Pretavuje ich do sugestívneho farebného výrazu, metaforickej reči a imaginatívnej hry symbolov a znakov. Nechýbajú silné emocionálne zážitky zhmotnené v rôznych štrukturálnych vrstvách. Odvážna gestická maľba je plná farebných tónov, kontrastom sú čierno-biele variácie s neobyčajnou silou výpovede. Druhá autorkina línia je upokojujúca, charakteristická čistým priestorom obrazovej plochy s meniacimi sa kontúrami hrubých a štrukturálne navrstvených farieb. Dynamický farebný rukopis je neraz kombinovaný čistým pásom alebo jednoduchou štruktúrou. 

Maľby sú často doplnené kolážami prípadne autorskými fotografickými zábermi a pozoruhodná je aj inšpirácia z reštaurovaných diel dobových autorov. Stáva sa, že tak ako pri mnohých iných, aj svoj výtvarný prejav „reštauruje“. A to aj vtedy, ak na vyjadrenie motívu použila aj iné prostriedky ako maliarsky štetec. Relax vás vtiahne do „organického“ abstraktného expresionizmu, živej maľby, sugestívnych a mnohovýznamových diel. Preskúmajte labyrinty farieb, ktoré sú synonymom pre energiu a pohyb s vlastným rytmom a systémom. Nenechajte si ujsť reliéfne plochy obrazu tvorené veľkými nánosmi farieb na umocnenie plastickosti obrazového priestoru. Objavte emocionalitu a symboliku maliarskeho procesu a zistite aké gesta, farby, formy a štruktúry sú neodmysliteľné pri relaxe. 

Slávnostná vernisáž Márie Bidelnicovej  sa uskutoční vo štvrtok 5. októbra 2017 o 18.00 h v Galérii SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave. Výstava diel potrvá do 31. 10. 2017. 

O autorovi: Marika Bidelnicová (* 1954, Bratislava) – V rokoch 1969 – 1973 študovala na Strednej škole umeleckého priemyslu u prof. Rudolfa Filu. V rozpätí rokov 1973 – 1977 pracovala ako asistentka na Oddelení grafiky a kresby v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. V rokoch 1977 – 1983 študovala na Katedre reštaurovania na VŠVU. V roku 1982 absolvovala štúdium na Instituto Centrale del Restauro v Ríme u profesorov G. Serangeli a S. Lancioni. Následne v rokoch 1983 – 1990 pôsobila na katedre reštaurovania na VŠVU, kde končila doktorandskou prácou v oblasti výtvarného umenia. Mária Bidelnicová (s umeleckým menom MURO) pracovala ako reštaurátorka v reštaurátorských ateliéroch Slovenskej národnej galérie, kde reštaurovala množstvo diel z oblasti starého aj súčasného umenia. Čoskoro začala vystavovať na dôležitých kolektívnych prehliadkach a samostatných výstavách spolu so svojím manželom, akademickým maliarom Danielom Bidelnicom doma a v zahraničí. Venuje sa reštaurovaniu diel, maľovaniu kópií, vlastnej maliarskej tvorbe a fotografovaniu.

Galéria SPP bola otvorená na začiatku nového milénia a za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 150 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie patrili výstavy Andyho Warhola, Rudolfa Filu, Albína Brunovského či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP sídli na ulici Mlynské nivy 44/c a je otvorená denne od pondelka do piatka od 11.00 do 18.00 h. Vstup je voľný.

Zdroj: Slovenský plynárenský priemysel, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.