Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Domácnosti plyn elektrina ucty peniaze ceny
Foto: ilustračné, GettyImages
2. apríla 2024 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rekordné trhové ceny zemného plynu z leta 2022 by sa podľa analytika už nemali vrátiť

Rekordné trhové ceny zemného plynu z leta 2022 na úrovni 240 eur za megawatthodinu by sa už nemali vrátiť. Ako ďalej uviedol analytik 365.bank Tomáš Boháček, na Slovensku by mohla byť cena plynu v prípade výpadku toku z Ukrajiny krátkodobo o niečo vyššia, ako bude v Európe.

V rámci energetickej spolupráce EÚ, by sme však mohli realizovať naďalej nákupy veľkej časti spotreby plynu za spotové ceny podľa holandského trhu TTF. „Pri najhoršom scenári, by sme si mali vedieť zabezpečiť dostatok komodity napríklad reverznými tokmi zo západných trhov, ako tomu bolo v roku 2014,“ podotkol Boháček.

Podľa konsenzu predikcií analytikov spracovaných agentúrou Reuters sa očakáva, že referenčná holandská cena zemného plynu TTF bude v rozmedzí 29 až 37,5 eura za megawatthodinu.

Očakávania nášho analytika sú na úrovni 35 eur za megawatthodinu. Cena zemného plynu v Európe podľa referenčnej ceny holandského TTF burzového kontraktu sa aktuálne obchoduje na trojročnom minime, zhruba na úrovni 27 eur za megawatthodinu.

Návrat cien plynu

Po oficiálnom konci zimnej sezóny (31. marec), sa ceny plynu vrátili na úroveň pred ruskou inváziou na Ukrajinu vo februári 2022, keďže mierne zimné počasie a vysoký výkon zdrojov obnoviteľnej energie obmedzili jeho spotrebu. Znížilo sa teda množstvo plynu odoberané zo zásobníkov a dnes dosahujú pre túto časť roka rekordných 59 % svojej kapacity, ktoré tak budú k dispozícii najmä pre budúcu zimnú sezónu,“ uviedol Boháček.

Dohoda medzi ukrajinským Naftogazom a ruským Gazpromom podpísaná v roku 2019, ktorá umožňuje prúdenie ruského plynu cez Ukrajinu, uplynie na konci roka. To medzi obchodníkmi vyvoláva možné obavy z opätovného prerušenia dodávok plynu do Európy.

Ukrajina začiatkom marca uviedla, že neplánuje predĺžiť dohodu s ruskou stranou, aj keď nie je jasné, či by umožnila medzeru, v ktorej by si samotné európske spoločnosti mohli rezervovať tranzitnú kapacitu, čím by sa vyhli potrebe priamej dohode medzi Ruskom a Ukrajinou,“ dodal Boháček.

Obavy v úzadí

Dnešný stav zásob a importy z nových trhov však tieto obavy podľa analytika nateraz necháva v úzadí, keďže Európa je na ceste k ďalšiemu rekordu v zásobách pred začiatkom leta.

Zdá sa, že dosiahnutie predsezónnych kvót Európskej únie stanovených po ruskej invázii pre objemy zásobníkov (90 % do 1. novembra), bude tento rok veľmi hladké. Vysoká úroveň zásob umožňuje pokryť dodávky na budúcu zimu a vyhnúť sa dramatickým cenovým šokom, ktoré sme videli v uplynulých dvoch rokoch,“ spresnil Boháček.

Zásobovanie Európy je posilnené dodávkami LNG zo Spojených štátov, ktoré v minulom roku pokryli takmer 14 % dopytu po plyne v EÚ. Ešte v roku 2022 to však bolo menej ako 4 %. „Takmer štvornásobný rozdiel medzi cenami plynu v USA a Európe znamená, že Európa zostane atraktívnou destináciou pre amerických producentov a môžeme tak povedať, že v súčasnosti určuje cenu v Európe americký LNG,“ doplnil Boháček.

Blokácia ruského plynu

Európa tiež stále importuje významný náklad ruského LNG, ktorý v súčasnosti predstavuje približne 14 % celkového dovozu plynu do Európy. Vojna na Ukrajine a sankcie na iné produkty viedli k otázkam, či by mal byť zablokovaný ruský dovoz LNG do Európy, ale bez jednomyseľnosti medzi členskými štátmi v tejto otázke sa očakáva, že obchod bude pokračovať aj budúcu zimu.

Navyše platí, že napriek vysokým zásobám plynu a vyššej diverzifikácii z US zdrojov, sú v prípade vyššieho dopytu (silnejšia zima, ekonomický dopyt), naďalej ruské zdroje v Európe stále nenahraditeľné, zvlášť pre krajiny ako Slovensko, Rakúsko, či Maďarsko,“ konštatoval Boháček.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.