Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. marca 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rekord vo výrobe elektriny z jadra drží nemecký reaktor

„Zatiaľ čo elektráreň sa v minulosti využívala výlučne na výrobu v základnom pásme (baseload), teraz takmer 600 hodín každý mesiac funguje na reguláciu sústavy,“ uviedol prevádzkovateľ elektrárne E.ON Kernkraft v stanoviskuvydanom 11. marca.

Vyslúžil sa však za to tvrdú kritiku najmä zo strany Zelených, keďže šlo o piate výročie havárie v jadrovej elektrárni Fukušima. 

V minulom roku sa v Grohnde vyrobilo necelých 10 TWh elektriny, čo je menej než priemer 11 TWh v predchádzajúcich rokoch. Inštalovaný výkon elektrárne je 1,4 GW. Do sústavy bola prvýkrát pripojená v septembri 1984. Podľa schváleného harmonogramu postupného uzatvárania jadrových elektrární v Nemecku by sa Grohnde mala odstaviť do konca roka 2021.

Vďaka prijatým opatreniam je reaktor schopný zvýšiť alebo znížiť svoj výkon o 40 MW za minútu, čím je podľa šéfa elektrárne dôležitým partnerom obnoviteľných zdrojov.

Význam jadra pri poskytovaní podporných služieb rastie aj na Slovensku. V minulom roku začali slovenské atómové bloky prvýkrát poskytovať zápornú časť sekundárnej regulácie. Navyše, od júna do decembra 2015 bola na jednom bloku trvalo poskytovaná primárna regulácia, informovali Slovenské elektrárne koncom februára.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.