Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energie teplo ceny elektrina plyn
Foto: ilustračné, pixabay
27. júna 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Regulované ceny pôjdu hore a domácnosti budú musieť podľa analytikov začať šetriť

V tomto roku vláda uchránila domácnosti od zreálnenia cien elektriny, plynu a tepla. No ako uvádzajú analytici zo združenia Dáta bez pátosu na sociálnej sieti, ceny v budúcom roku pôjdu hore a domácnosti budú musieť začať šetriť.

Obyvateľstvo by malo postupné zreálňovanie cien prijať racionálne a s pochopením. Núdznym by vláda mala vedieť cez príspevky na bývanie a dávky v hmotnej núdzi pomôcť. Ostatní budú musieť byť solidárni,“ uviedli analytici.

Prehľad regulovaných cien spracovala aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). V aktuálnej prognóze predpokladajú platnosť dohody so Slovenskými elektrárňami v celom horizonte prognózy, kde pre rok 2024 je dohodnutý nulový nárast komoditnej zložky konečnej ceny elektriny pre domácnosti a v ďalších rokoch prognózy o 9 %.

V roku 2024 očakáva rada výraznejší nárast regulovaných cien plynu a tepla pre približovanie sa komoditnej zložky ceny k trhovým cenám podľa futures. V roku 2025 už bude spotrebiteľská cena plynu a tepla pokrývať náklady dodávateľov na nákup komodity a v ďalších rokoch predpokladajú už len premietnutie ostatných nákladov do koncových spotrebiteľských cien.

V budúcom roku by tak mala elektrina medziročne zdražieť o 7,5 %, o rok neskôr o 12 %. Cena plynu by sa v budúcom roku mala zvýšiť o 25,1 % a v tom ďalšom o 6,8 %. Cena tepla by sa v roku 2024 mala podľa odhadov zvýšiť o 18,1 % a o rok neskôr o 4,9 %.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.