Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jozef Holjenčík - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA / Ľudovít Vaniher
25. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Regulátor registruje v tomto roku sedem pripomienok od ministerstva hospodárstva

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) stále pripomienkuje cenové rozhodnutia regulačného úradu. Rezort v tomto roku zaslal Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) sedem nesúhlasných stanovísk k regulácii cien v tepelnej energetike a jedno v plynárenstve. Vo svojich stanoviskách žiada regulátora o prehodnotenie navýšenia ceny tepla u jednotlivých teplárenských spoločnostiach či cenu plynu určeného na výrobu tepla. Rezort hospodárstva v tomto roku neposlal regulačnému úradu žiadne nesúhlasné stanovisko k regulácii cien elektrickej energie.

Rezortu hospodárstva sa napríklad nepozdávalo schválenie zvýšenia ceny tepla pre spoločnosti patriace do skupiny Dalkia. Ministerstvo požiadalo regulačný úrad o prehodnotenie schválených cenových návrhov pre túto teplárenskú spoločnosť, pretože sa mu nepozdávalo neúmerné zvyšovanie variabilnej zložky ceny tepla na odberných miestach v Senci, Podunajských Biskupiciach, bratislavskej mestskej časti Dúbravka, vo Vrbovom a obciach v Trnavskom samosprávnom kraji. „Regulovaný subjekt predložil návrh na zmenu ceny tepla z titulu rastu ceny plynu. Napriek tomu si dovoľujeme vzniesť nesúhlas s predloženým návrhom, pretože aj keď spĺňa formálne atribúty variabilná zložka ceny tepla pre odberné miesta neúmerne rastie,“ myslí si rezort hospodárstva.

Ministerstvu sa taktiež nepozdávalo schválenie zvýšenia ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti pre spoločnosť MET Slovakia, a.s., ktorú vlastní maďarská energetická skupina MOL. „Žiadame, aby ste prehodnotili predložený návrh vzhľadom na skutočnosť, že nákupná cena plynu je podstatne vyššia ako spotová cena plynu a navyše predávajúci je akcionárom spoločnosti MET Slovakia, čo navodzuje dojem, že sa umelo zvyšuje vstupná cena a tým aj výsledné sadzby za dodávku plynu na výrobu tepla určeného pre domácnosť, ktoré sú v porovnaní so sadzbami spoločnosti SPP, a.s. vyššie,“ odkázalo ministerstvo regulačnému úradu.

Pripomienkovanie cenových rozhodnutí regulačného úradu zo strany ministerstva sa malo onedlho skončiť. Ako uviedla koncom augusta hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová, ministerstvo v rámci prípravy novej energetickej legislatívy zruší možnosť vyjadrovať sa k cenovým rozhodnutiam ÚRSO. Táto zmena podľa nej vyplýva z povinnosti transpozície európskej energetickej legislatívy. Tá oproti pôvodným smerniciam z roku 2003 požaduje úplnú nezávislosť regulátora od vnútroštátnych organov a to najmä vo veciach regulačných kompetencií a povinností. Implementácia tretieho liberalizačného energetického balíčka mala byť na Slovensku ukončená do konca tohto roka. Kvôli pádu vlády a marcovým predčasným voľbám je však otázne, či parlament ešte stihne schváliť už vypracované zmeny energetických zákonov.

Činnosť regulačného úradu pri schvaľovaní cien energií môže rezort hospodárstva ako aj ministerstvo životného prostredia kontrolovať na základe novely zákona o regulácii sieťových odvetví, ktorú Národná rada SR schválila pred zhruba štyrmi rokmi. Vtedy prijatú novelu kritizovala opozícia, ktorú tvorili aj dve súčasné vládne strany. Vtedajší opoziční poslanci kritizovali najmä fakt, že rezort hospodárstva prijatím spomínanej novely vstúpi do procesu stanovovania cien energií, čím sa obmedzí nezávislosť úradu. Naopak, podľa minulého vedenia ministerstva hospodárstva vďaka zavedeniu kontroly sa mal regulačný úrad dostať pod verejnú kontrolu.

V minulom roku malo ministerstvo hospodárstva najväčšie výhrady k schvaľovaniu cien energií regulačným úradom v oblasti teplárenstva. Počas vlaňajška zaslal rezort hospodárstva regulačnému úradu viac ako 70 nesúhlasných stanovísk. V oblasti elektroenergetiky a plynárenstva nemalo v minulom roku ministerstvo hospodárstva k schvaľovaniu cien energií žiadne výhrady, tak ako ani ministerstvo životného prostredia v oblasti vodárenstva.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.